Wiadomości

Trybunał Konstytucyjny: Środki tymczasowe TSUE dotyczące sądownictwa są niezgodne z konstytucją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Artykuł traktatu UE nakładający obowiązek wykonywania środków tymczasowych TSUE ws. sądownictwa jest niezgodny z konstytucją – brzmi orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał rozpatrywał tę sprawę w środę przez niemal pięć godzin. Swoje stanowiska przedstawili przedstawiciele SN, prezydenta, Sejmu, Prokuratora Generalnego, MSZ i RPO.

Pytanie prawne w tej sprawie zostało skierowane do TK przez Izbę Dyscyplinarną SN. Nastąpiło to po postanowieniu Trybunału Sprawiedliwości UE z kwietnia ub.r., w którym unijny trybunał zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów. W zagadnieniu do TK Izba ta zapytała o zgodność z konstytucją przepisów unijnych dotyczących stosowania przez TSUE środków tymczasowych w sprawach sądownictwa.

Zdaniem Izby Dyscyplinarnej, Polska została zobowiązana przez TSUE do wykonania środków tymczasowych ws. sądownictwa, „mimo tego, że sprawy te nie zostały przekazane do gestii UE i jej organów na podstawie umowy międzynarodowej”. Według Izby, narusza to konstytucyjne zasady przekazywania kompetencji organizacji lub organowi międzynarodowemu.

Czytaj też:

TSUE: Polska ma natychmiast zawiesić działanie Izby Dyscyplinarnej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!