Wiadomości

Trwają przepychanki wokół Biełsatu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Decyzja w sprawie finansowania Biełsatu jeszcze nie zapadła – poinformowano w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP w odopowiedzi na pytanie białoruskiej Agencji БелаПАН o przyszłość Biełsatu.

 

O tym, że MSZ zamierza obciąć o 2/3 finansowanie Biełsatu, poinformowała przedwczoraj w rozmowie z portalem wpolityce.pl Agnieszka Romaszewska – Guzy, co określiła ona jako jego likwidację. Dodajmy, że już od przeszło tygodnia krążyły pogłoski, że władze białoruskie miały zaproponować władzom polskim włączenie do swojej sieci polskich kanałów telewizyjnych, w szczególności TVP Polonia. Wręcz życzyłyby sobie tego – jako swoistej przeciwwagi dla kanałów rosyjskich. Równocześnie oczekują jednak wycofania się Polski ze wspierania Telewizji Biełsat.

 

Telewizja Biełsat nie cieszy się zbyt dużą oglądalności na Białorusi, bowiem nadaje ona swoje programy jedynie poprzez satelitę telewizyjnego i nie jest ona dostępna w żadnej sieci kablowej, ani na platformie telewizji cyfrowej na Białorusi, podczas gdy to głównie za ich pośrednictwem obywatele Białorusi korzystają z telewizji. Ale to wokół Telewizji Biełsat skupiają się środowiska opozycyjne wobec Łukaszenki. Dodajmy przy tym, że część tych środowisk ma oblicze wyraźnie antypolskie, nie kryjąc swych fascynacji do banderyzmu.

 

Zapowiedź likwidacji Telewizji Biełsat odbiła się szerokim echem na Białorusi, zwłaszcza w kręgach antyłukaszenkowskiej opozycji, która zamierza przeprowadzić akcje protestacyjne, by wyrazić swoje poparcie dla Biełsatu. 19 grudnia jej przedstawiciele planują spotkać się w Mińsku – w trakcie tego spotkania mają oni podjąć decyzję odnośnie planu działania.

 

WK

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!