Wiadomości

Trwają prace nad zmianami dot. szczepień dzieci cudzoziemców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Będziemy proponowali rozwiązanie, by dzieci obcokrajowców przyjeżdżających do Polski w celach innych niż turystyczne objąć obowiązkiem szczepień ochronnych krótko po ich przybyciu – przekazał w czwartek rzecznik GIS Jan Bondar.

Jesienią ub.r. szef GIS Jarosław Pinkas informował, że trwają prace nad zmianą przepisów dot. szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Podkreślał wówczas, że nie chodzi o tworzenie atmosfery zagrożenia, lecz budowanie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Zmiany – jak wyjaśniał GIS – mają związek m.in. z faktem, iż poziom wyszczepialności np. na Ukrainie dramatycznie się obniżył. Eksperci wskazują m.in., że odnotowywane w ostatnim czasie przypadki odry w Polsce mają charakter ognisk epidemicznych, czyli zachorowań w określonym miejscu, co wskazuje, że jest to wirus pochodzenia zagranicznego.

Szef GIS podkreśla, że najważniejsze jest utrzymanie wysokiego poziomu wyszczepialności polskiej populacji. W Polsce każdego roku wykonywanych jest kilka milionów szczepień obowiązkowych. Odsetek osób zaszczepionych jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej rodziców nie zgadza się na poddawanie tej procedurze swoich dzieci.

Pinkas, który oprócz kierowania GIS jest także konsultantem krajowym w dziedzinie zdrowia publicznego, z satysfakcją komentuje ostatnie badanie CBOS dot. szczepień.

Opublikowane w poniedziałek dane pokazują, że 93 proc. Polaków uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami. 90 proc. jest przekonanych, że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego, a 86 proc., że szczepionki są bezpieczne. Badanie pokazało, że 87 proc. badanych uważa, że szczepienia przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym powinny być obowiązkowe. Za dobrowolnością szczepień jest 9 proc. ankietowanych.

Osoby przebywające na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane do poddania się szczepieniom ochronnym przeciwko chorobom zakaźnym zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, jak również do poddania się szczepieniom w przypadku ogłoszenia epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. W stosunku do osób małoletnich odpowiedzialność za wykonanie obowiązku poddania się szczepieniom obowiązkowym spoczywa na rodzicach lub opiekunach dziecka. Obowiązkowi poddania się szczepieniom ochronnym nie podlegają osoby przebywające w Polsce przez okres krótszy niż trzy miesiące.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!