Wiadomości

Trwają ostatnie przygotowania do defilady „Wierni Polsce”, organizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwają ostatnie przygotowania do defilady „Wierni Polsce”, organizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego, która w tym roku wyjątkowo odbędzie się w Katowicach. Przeniesienie wydarzenia z Warszawy do stolicy województwa śląskiego ma na celu upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich.
 
W defiladzie „Wierni Polsce” weźmie udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Mieszkańcy Górnego Śląska oraz goście będą mogli obserwować między innymi maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Minister Mariusz Błaszczak zaprosił do udziału w defiladzie także górników.
 
Defilada rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej w Katowicach, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez katowickie rondo, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości ronda Pętli Słonecznej.

Na ulicach Katowic pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród pojazdów, które w Katowicach pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.

Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Następnie pojawią się myśliwce F-16, samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346 oraz śmigłowce Mi-2, W-3 Sokół, Mi-17 i Mi-8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.

/katowice.uw.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!