Wiadomości

Trwają analizy spraw księży zamordowanych w latach osiemdziesiątych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nocą z 20 na 21 stycznia 1989 roku zginął w niewyjaśnionych okolicznościach ks. Stefan Niedzielak. Mimo umorzenia przez prokuraturę śledztwa w 2009 roku z powodu braku dowodów wszystko wskazuje, że ks. Niedzielaka zamordowała Służba Bezpieczeństwa. Sprawców do dziś nie znaleziono. W tym samym roku, co ksiądz Niedzielak, zostali zamordowani także kapłani Stanisław Suchowolec i Sylwester Zych.

– Pozytywne jest to, że po moim apelu do prokuratora Andrzeja Pozorskiego, niebawem – mam nadzieję – będziemy mogli ogłosić wznowienie śledztw, które budzą moje historyczne wątpliwości. Chodzi o śledztwa, które w mojej opinii, w poprzednich latach nie były wyjaśnione w taki sposób, w jaki być powinny – powiedział w rozmowie w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, prezes IPN.

– Oczywiście perspektywa historyka jest zupełnie inna niż perspektywa prokuratorów. To nie jest próba skalibrowania mojego oglądu historycznego do potrzeb prokuratorskich czy prawnych, ale pewne wątpliwości, które każą się cofnąć do spraw niezbadanych. Wierzę, że uda się niektóre rzeczy zmienić – dodał dyrektor IPN.

Jak zaznaczył, “trwają kolejne analizy spraw księży zamordowanych w latach 80., ale też spraw działaczy opozycji antykomunistycznej z kilku miast”. – Nie chciałbym wymieniać nazwisk, bo te sprawy są zupełnie różne. Mogę powiedzieć, że są to sprawy dotyczące niewyjaśnionych do końca śmierci z lat 80. Już na początku tego roku poprosiłem pana prokuratora, żeby tym śledztwom – które budzą wątpliwości historyków, działaczy opozycji antykomunistycznej i rodzin – przyjrzeć się w sposób szczególny. Aby nie ulegać przekonaniu, że te śmierci były przypadkowe – powiedział gość PR24.

– Bo jeśli ktoś ginie nagle w niewyjaśnionych okolicznościach, a jest zdecydowanym działaczem opozycji antykomunistycznej, to musimy wiedzieć, że w latach 80. mógł paść ofiarą oprawców ze Służby Bezpieczeństwa. Instytut Pamięci Narodowej jest od tego, aby takie zbrodnie ścigać – wyjaśniał szef IPN.

Podkreślił również, że IPN będzie się zajmował także niewyjaśnionymi do tej pory sprawami śmierci kapłanów: Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha.

– Każdy z tych przypadków jest oczywiście inny. Natomiast chciałem zapewnić, że te nazwiska też znalazły się na liście zakwestionowanych przeze mnie postępowań prawnych z lat 80. Ten katalog wątpliwości jest szerszy, więc ja nie mogę powiedzieć, że będą nowe ustalenia dotyczące naszych wielkich kapłanów, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Natomiast ks. Zych, ks. Suchowolec i ks. Niedzielak – te trzy nazwiska znalazły się na mojej liście wątpliwości – podsumował Karol Nawrocki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!