Wiadomości

Trwa kontrofensywa ISIS w na zachodzie prowincji Dajr az-Zaur i w kilku rejonach prowincji Homs

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Położenie syryjskich sił rządowych wzdłuż trasy Dajr az-Zaur – Palmyra w ostatnich dniach uległo dalszemu pogorszeniu. Trasa N-7 na odcinku As-Suhna – Dajr az-Zaur pozostaje przecięta i nie ma możliwości korzystania z niej. Co prawda w ciągu wczorajszego dnia syryjskim siłom rządowym udało się odzyskać nad nią kontrolę, ale wieczorem bojownicy ISIS odbili co najmniej dwa blok-posty.

Porównanie stanu posiadania syryjskich sił rządowych i oddziałów ISIS sprzed kontrofensywy i obecnie ukazuje, jak sporo terenu udało się odzyskać oddziałom Państwa Islamskiego.

30 września zmotoryzowane grupy bojowników zdołały przełamać pozycje syryjskich sił rządowych wzdłuż trasy N-7 w okolicach oazy Al-Kom i zdobyć szereg miejscowości w rejonach At-Tajba i Kasr-Harir, a także wzgórze Dżebel Dahik.

Rankiem 1 października natarcie ISIS w stronę oazy Al-Kom udało się powstrzymać. Przy wsparciu lotnictwa przerzucone na ten kierunek pododdziały specnazu odzyskały miejscowości At-Tajba, Kasr al-Harir, Al-Kuwejr i Al-Latum na północ od miasta As-Suhna. Wyprzeć bojowników ze strategicznego wzgórza Dżebel Dahik jednak nie udało się,

Na południe od As-Suhny zbytnio się nie zmieniła. Oddziały ISIS w dalszym ciągu utrzymują złoże Al-Hail, ale przebić się do wielkiego złoża gazu Arak nie zdołali. Jednakże walki trwają w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Arak, a także niedaleko od przepompowni T-3.

W południowej części prowincji Homs od 30 września położenie nieustannie się pogarsza. Wiadomo, że w sobotę wieczorem bojownicy ISIS faktycznie przejęli kontrolę nad całym miastem Kariaten wraz z przedmieściami, a także nad niewielką wioską Muchasan oraz dwoma wzniesieniami w ich sąsiedztwie. W rezultacie powstała nowa enklawa ISIS na głębokich tyłach syryjskiej armii.

Prócz tego dobrze uzbrojone i wyposażone zmotoryzowane grupy ISIS atakują pozycje wojsk rządowych wzdłuż całej trasy Kariaten – At-Tijas. Pojawiły się także niepotwierdzone informacje o ostrzelaniu bazy lotniczej T-4.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!