Wiadomości

Trwa dogaszanie pogorzeliska w Biebrzańskim Parku Narodowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 100 strażaków nadzorowało w nocy pogorzelisko w Biebrzańskim Parku Narodowym – poinformował w sobotę rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski. W piątek wieczorem pożar został opanowany.

Pożar w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego według danych na środę objął ok. 6 tys. ha bagiennych łąk i lasów. Według ocen służb parkowych i strażaków prawie pewne jest, że pożar powstał wskutek wypalania traw. Wiosenne pożary suchych traw i trzcinowisk są nad Biebrzą co roku, ale trwający obecnie pożar jest największym w historii działalności tego parku.

Jak przekazała w sobotę PSP, w piątek w działania związane z jego gaszeniem zaangażowanych było 300 strażaków wspieranych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W akcji uczestniczyło siedem samolotów Lasów Państwowych, dwa policyjne śmigłowce typu Black Hawk i jeden śmigłowiec straży granicznej.

– W nocy pogorzelisko nadzorowało ponad 100 strażaków, prowadzono obloty z użyciem termowizji po to, aby zdiagnozować, gdzie mogą być jeszcze ogniska pożaru. Na szczęście pożar nie rozprzestrzenia się na większą powierzchnię, został opanowany. Teraz będzie trwało dogaszanie tych trudnych miejsc – przekazał Batorski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!