Wiadomości

Trump uderza w chińską gospodarkę, Chińczycy zapowiadają zdecydowaną odpowiedź

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump zatwierdził cła ochronne na import z Chin o wartości 50 miliardów dolarów. Poinformował o tym dziennik Wall Street Journal powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji. Lista produktów objętych cłami liczy ponad tysiąc produktów.

Według Wall Street Journal Donald Trump spotkał się w czwartek z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego oraz przedstawicielami departamentów skarbu i handlu. Podczas 90-minutowego spotkania zatwierdzono listę produktów, na które zostaną nałożone 25% cła ochronne. Znajdują się na niej między innymi sprzęt medyczny, leki, produkty chemiczne, narzędzia i części samochodowe a także dobra konsumpcyjne takie jak telewizory i zmywarki.

Dodatkowymi cłami nie zostaną objęte produkty, których wzrost cen najbardziej uderzyłby w przeciętnych Amerykanów takie jak buty, odzież czy meble.

Zamiar nałożenia ceł na import z Chin o wartości 50 miliardów dolarów prezydent Donald Trump ogłosił w kwietniu tego roku. Pekin zapowiedział, że podejmie kroki odwetowe i obłoży cłami amerykańskie produkty tej samej wartości. Na chińskiej liście mają się znaleźć między innymi samoloty oraz produkty rolne. Prezydent Donald Trump ostrzegł władze w Pekinie, że jeśli zdecydują się na to posunięcie to nałoży dodatkowe cła na import z Chin na kwotę 100 miliardów dolarów.

Na stronie internetowej chińskiego ministerstwa podkreślono, że „Chiny nie chcą wojny handlowej”, ale w obliczu „krótkowzrocznego postępowania USA, które zaszkodzi innym i samym Stanom Zjednoczonym, muszą zdecydowanie bronić interesu kraju i narodu”.

Zaakcentowano, że wszystkie gospodarcze i handlowo-polityczne porozumienia, zawarte wcześniej w negocjacjach dotyczących sporu handlowego, są już nieważne.

/polskieradio.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!