Wiadomości

Trump podpisał ustawę 447 dotyczącą mienia pożydowskiego m.in. w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Donald Trump podpisał tzw. ustawę 447, która zobowiązuje Departament Stanu USA do składania corocznych raportów na temat restytucji mienia pożydowskiego. Według niektórych analiz administracja amerykańska otrzymała w ten sposób instrument nacisku na Polskę, by należne Skarbowi Państwa mienie bezspadkowe oddawała organizacjom żydowskim – informuje TVP Info.

„Prezydent Donald Trump podpisał ustawę 447, »Sprawiedliwość dla ocalonych, którzy nie otrzymali zadośćuczynienia«, która nakłada obowiązek składania raportu o działaniach niektórych państw obcych w odniesieniu do mienia pochodzącego z epoki Holokaustu” – głosi lakoniczny komunikat opublikowany na stronie Białego Domu.

Ustawa zobowiązuje Departament Stanu do składania raportów o działaniach niektórych państw wobec mienia pożydowskiego (ustawa używa pojęcia „mienie pochodzące z epoki Holokaustu”), w tym w szczególności przekazywania tego mienia bądź odpowiedniej rekompensaty „na cele potrzebujących ocalonych z Holokaustu lub na inne cele”.

Raportami mają być objęte państwa sygnatariusze Deklaracji Terezińskiej, podpisanej przez Polskę i 45 innych państw (m.in. kraje UE, Izrael, USA, Kanadę, Argentynę, Urugwaj i Szwajcarię) w 2009 r. W odniesieniu do państw, które w przeszłości były rządzone przez komunistów monitoring ma być rozszerzony.

Według analizy prawnej przeprowadzonej przez amerykańską Polonię ustawa 447 pozwala nie tylko monitorować objęte ustawą państwa, ale wywierać na nie naciski. Zdaniem inż. Edmunda Lewandowskiego z Koalicji Polonii Amerykańskiej może chodzić np. o uzależnienie sprzedaży Polsce rakiet Patriot od spełnienia żądań organizacji żydowskich.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!