Wiadomości

“Tropem Wilczym” pobiegli także w Wilnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

288 osób wzięło udział w niedzielę w Wilnie w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Była to już czwarta edycja wileńskiego biegu z udziałem polskiej młodzieży szkolnej, harcerzy, pracowników polskiej ambasady, a także żołnierzy Wojska Litewskiego.

„Walka o wolność to coś, co łączy Polskę i Litwę” – powiedział PAP koordynator biegu Rajmund Klonowski z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej i przypomniał, że „Polacy i Litwini współpracowali w ramach oporu wobec sowieckiego okupanta”, chociaż w czasie wojny często byli po różnych stronach barykady.

Uczestnicy biegu mieli do wyboru kilka dystansów: dystans 1963 metrów, symbolizujący rok 1963, kiedy funkcjonariusze ZOMO zabili w walce ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Francza ps. „Lalek”, 5 km i 10 km, a także nordic walking na dystansie 5 km. Wojsko litewskie częstowało wszystkich gorącą herbatą i przygotowało wystawę sprzętu wojskowego.

Patronem wileńskiej edycji biegu jest Sergiusz Zyndram-Kościałkowski, ps.Fakir – ostatni wileński Żołnierz Wyklęty pochowany na cmentarzu na Rossie.

Organizowany przez Wileńską Młodzież Patriotyczną, ambasadę Polski na Litwie i litewskie wojsko Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych przyczynia się do popularyzacji historii walki z sowieckim okupantem.

„Dopiero poznajemy historię Żołnierzy Wyklętych, których groby często są bezimienne” – mówi Klonowski. Zaznacza, że jeszcze jest wiele do zrobienia w popularyzacji tej historii.

„W momencie, kiedy w Wilnie będziemy mieli ulicę Witolda Pileckiego, kiedy raporty Witolda Pileckiego znajdą się wśród lektur szkolnych, będziemy mogli stwierdzić, że historia Żołnierzy Wyklętych została spopularyzowana” – powiedział koordynator biegu.

W ramach tegorocznych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie z inicjatywy ambasady RP i Instytutu Polskiego została otwarta wystawa plakatów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, odbyła się też prezentacja książki „Raport Witolda”, relacji rotmistrza Pileckiego z działalności konspiracyjnej w niemieckim obozie zagłady Auschwitz.

1 marca przy grobach Żołnierzy Niezłomnych w Wilnie i Ejszyszkach odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli ambasady RP i społeczności polskiej na Litwie.

/Radio Maryja, Wilnoteka”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!