Wiadomości

Transseksualny oficer armii USA wraz z żoną oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dr Anna Gabrielian z Johns Hopkins Uniwersity oraz jej mąż – pierwszy transseksualny oficer armii amerykańskiej Jamie Lee Henry, zostali oskarżeni o próbę przekazania Rosjanom poufnych informacji medycznych na temat żołnierzy stacjonujących w Fort Bragg w Karolinie Północnej oraz ich rodzin.

Oboje małżonkowie są lekarzami – 36-letnia Gabrielian pracowała jako anestezjolog w Baltimore, 39-letni Henry był internistą w Fort Bragg. Co więcej, służył w amerykańskiej armii w stopniu majora i miał poświadczenie bezpieczeństwa, a zatem również dostęp do poufnych informacji na temat amerykańskich żołnierzy.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego na stronie Departamentu Sprawiedliwości USA, w akcie oskarżenia postawiono parze osiem zarzutów. Anestezjolog oraz pierwszego transseksualnego oficera amerykańskiej armii oskarża się m.in. o spiskowanie na szkodę Stanów Zjednoczonych. Informacje, które próbowali dostarczyć Rosjanom dotyczyły bowiem osób związanych nie tylko z armią, ale również administracją Stanów Zjednoczonych. Wpadli w sierpniu bieżącego roku, kiedy spotkali się z działającym pod przykrywką agentem FBI. Byli przekonani, że rozmawiają z przedstawicielem rosyjskich służb.

Swoją działalność dr Anna Gabrielian motywowała miłością do Rosji i chęcią wsparcia tego kraju, także za cenę zakończenia kariery, a nawet pozbawienia wolności. Przekonywała również, że jej mąż jest dla reżimu Putina cenniejszym informatorem, gdyż posiadał więcej poufnych informacji, m.in. o tym, jak amerykańska armia zakłada szpital polowy w warunkach wojennych. W posiadaniu mjr. Jamiego Lee Henry’ego miały być również informacje o szkoleniach przekazywane przez US Army przedstawicielom Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z kolei Henry w rozmowie z agentem FBI, którego brał za przedstawiciela rosyjskich służb przyznał, że jest zaangażowany w pomoc Rosji, a co więcej – na początku agresji reżimu Putina na Ukrainę rozważał dołączenie na ochotnika do rosyjskiej armii, jednak decyzja była odmowna, ponieważ brakowało mu doświadczenia bojowego. 39-letni lekarz wojskowy twierdził, że „Stany Zjednoczone wykorzystują Ukraińców w charakterze przekaźnika swojej nienawiści wobec Rosji”.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!