Wiadomości

Transpłciowy mężczyzna został nominowany do nagrody… „Kobiety Roku”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Transpłciowy pływak Lia Thomas wzbudził żywą dyskusję o gender w sporcie. Teraz jego alma mater, Uniwersytet w Pensylwanii, nominowała go do nagrody dla najlepszej kobiety-sportowca roku – czytamy na portalu niezlaezna.pl.

Thomas zaczął trenować pływanie w wieku pięciu lat. W 2017 roku dołączył do męskiej reprezentacji pływackiej Uniwersytetu Pensylwanii (UPenn). Osiągnął w niej znaczące sukcesy. W 2017 roku uzyskał szósty czas w kraju na tysiąc jardów, a na 500 i 1650 stylem dowolnym znalazł się w pierwszej szóstce studentów. W 2019 zdobył drugie miejsca w tych konkurencjach na mistrzostwach Ligi Bluszczowej. W 2019 rozpoczął terapię hormonalną, a w sezonie 2021-2022 wystartował już w reprezentacji kobiet. W marcu 2022 jako pierwszy transpłciowy mężczyzna został mistrzem kraju Narodowego Stowarzyszenia Sportów Szkolnych (NCAA).

Jego zwycięstwa nad prawdziwymi kobietami zaogniły toczącą się w USA debatę nad udziałem transpłciowych mężczyzn w kobiecych sportach. Ta trwała już od dłuższego czasu, odkąd NCAA zdecydowała się im na to pozwolić, i budziła ogromne emocje. Sporty szkolne są bowiem w USA niezwykle popularne i uczelnie, poprzez stypendia i inne ułatwienia, starają się pozyskać jak najlepszych sportowców. Przeciwnicy gender w sporcie – zarówno z prawicy jak i ze środowisk feministycznych – zwracają uwagę, że mężczyźni, nawet po przejściu terapii hormonalnej, mają naturalną przewagę nad kobietami, i tym samym pozbawiają je szans na sukcesy, stypendia itp.

Wkrótce o Thomasie znowu zrobi się głośno. Jego była uczelnia, która od początku jasno wspierała jego udział w kobiecym sporcie, postanowiła go bowiem nominować do nagrody… „Kobiety Roku NCAA”. Nagroda ta przyznawana jest od 1991 roku i przyznaje się ją szkolnym sportsmenką, które „wyróżniły się w swojej społeczności, w sporcie i w nauce w czasie swoich karier studenckich”. Drugą sportsmenką nominowaną przez tę uczelnię jest tenisistka Iuliia Bryzgalova.

Więcej:
https://niezalezna.pl/450206-transplciowy-mezczyzna-zostal-nominowany-do-nagrody-kobiety-roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!