Wiadomości

Transferowali do Azji pieniądze z przestępstw podatkowych – służby rozbiły międzynarodowy gang

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

CBŚP, KAS i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o sprowadzanie różnego rodzaju towarów z Azji, następnie ich sprzedaż w Polsce bez uiszczania należnych podatków. Proceder odbywał się m.in. za pośrednictwem fikcyjnych polskich i zagranicznych spółek. Uzyskane w ten sposób pieniądze były transferowane z powrotem do krajów Dalekiego Wschodu. Dotychczas do sprawy zatrzymano 5 podejrzanych, ale śledczy zapowiadają kolejne działania.

Czynności w sprawie dotyczącej międzynarodowej grupy przestępczej prowadzą policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze podlaskiej i mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Z zebranego materiału wynika, że od 2017 roku członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju, w tym głównie w Wólce Kosowskiej bez uiszczania należnych podatków. Przedmiotem obrotu był różnego rodzaju sprzęt, w tym także AGD oraz tekstylia. Towar był transportowany drogą morską, a następnie lądową, przy wykorzystaniu fikcyjnie działających spółek założonych na potrzeby tego procederu. Uzyskane w ten sposób środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych spółek do krajów azjatyckich.

W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł ponieść straty rzędu ponad 6 mln zł.

W minionym tygodniu policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS przeprowadzili na terenie woj. mazowieckiego działania, podczas których zatrzymali 5 osób (1 obywatela Ukrainy i 4 Polaków, w tym 2 pochodzących z Indii). Wówczas to zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych informatycznych, pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz zarzuty karno-skarbowe. Na podstawie zebranego materiału dowodowego 5 podejrzanych tymczasowo aresztowano.

Sprawa jest rozwojowa i funkcjonariusze planują kolejne działania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!