Wiadomości

Tragiczne doniesienia z Hiszpanii i Holandii – rośnie liczba zgonów z powodu zarażenia koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu 24 godzin liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Hiszpanii wzrosła o 235, dochodząc do 1.002. W tym samy czasie liczba osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, zwiększyła się o 2.833 i obecnie wynosi 19.980.

Wobec skali kryzysu epidemiologicznego w Hiszpanii lekarze będą musieli wybierać, kogo kierować na oddziały intensywnej terapii, a kogo nie. Kryteria to m.in. szansa na przeżycie pacjenta, oczekiwana długość życia oraz „wartość społeczna” osoby.

– Przyjęcie pacjenta mającego większe szanse na przeżycie może oznaczać odrzucenie innego, nawet jeżeli ten inny pacjent przyjechał do szpitala jako pierwszy — stwierdza dokument rekomendacyjny, opracowany przez hiszpańskie organizacje lekarzy medycyny ratunkowej i internistycznej.

Według lekarzy znajdujących się na pierwszej linii frontu walki z pandemią ograniczenia w dostępie do sprzętu medycznego zmuszają do zastosowania kryterium bazowanego na „maksymalizacji dobra wspólnego”.

– Wobec pacjentów w stanie krytycznym, z dodatkowymi innymi patologiami, powinno ratować się tego, który odniesie większe korzyści z terapii — głosi dokument, do którego miał dostęp dziennik „El Mundo”.

Gazeta zauważa, że to oznacza odrzucenie pacjentów, u których korzyść z intensywnej terapii będzie minimalna, a perspektywa życia nie przekroczy dwóch lat; takim pacjentom należy zaproponować „alternatywne rozwiązania”.

W Holandii liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wzrosła o 534 – do 2994. 30 osób zmarło, podnosząc łączną liczbę zgonów do 106. Wśród 2994 zakażonych 725 osób to pracownicy służby zdrowia. Zmarli byli w wieku od 63 do 95 lat. Łącznie 643 pacjentów było lub jest hospitalizowanych.

Fatalne są też doniesienia z Belgii:

Ogromny wzrost zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa w Belgii

/twitter, tvp.info, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!