Wiadomości

Tradycyjny świąteczny występ we włoskiej szkole został odwołany, aby nie urazić dzieci innych wyznań

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tradycyjny świąteczny występ miał się odbyć w Terni, w centrum Włoch, ale dyrektor szkoły podjął decyzję, by go zakazać, żeby „nie urazić uczniów różnych wyznań, którzy uczą się w szkole”.

Wiadomość ta rozzłościła ministra spraw wewnętrznych Włoch, Matteo Salviniego, który na Facebooku dał wyraz swemu oburzeniu.

„Zbliżają się święta, a „szkolni liderzy” znów podnoszą głos, aby przeszkodzić występom dzieci. Czy tylko ja widzę w tym sprzeczność? Nie chodzi wyłącznie o religię, ale o historię, korzenie, kulturę. Niech żyje nasza tradycja, nie przestanę! Działajmy!” – napisał wicepremier.

Radna z Terni, Valeria Alessandrini, powiedziała:

„Nie mogę nie wyrazić rozczarowania i goryczy, jakie odczuwałem, gdy dotarła do mnie ta wiadomości. Mam nadzieję, że zostanie to powtórnie przemyślane z uwzględnieniem szacunku do tych chrześcijańskich wartości, które są częścią naszej historii i naszego dziedzictwa kulturowego” – stwierdziła.

„Szacunek dla tych, którzy wyznają inne religie, nie oznacza, że musimy koniecznie wyrzec się naszych korzeni. Jedynie szanując to, kim byliśmy, a zatem kim jesteśmy, uda nam się przekonać innych, że każdy może wyznawać swoją wiarę, ale równocześnie jest zobowiązany do poszanowania historii i kultury kraju, w którym mieszka. Mam nadzieję, że dzieci i młodzież z instytutu będą mogły przeżywać i dzielić z rówieśnikami i ich rodzicami najpiękniejszymi, momentami Bożego Narodzenia” – dodała.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!