Wiadomości

Totalna opozycja w Krakowie poprze Majchrowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PO i Nowoczesna poprą Jacka Majchrowskiego w wyborach na prezydenta Krakowa; wspólny komitet wyborczy Jacka Majchrowskiego i Koalicji Obywatelskiej wystawić ma też wspólne listy do rady miasta. Podpisanie deklaracji koalicyjnej ma odbyć się w przyszłym tygodniu.

Jacek Majchrowski rządzi Krakowem od 2002 roku; 10 maja ogłosił zamiar ubiegania się o swoją piątą kadencję.

Wiceprzewodniczący Nowoczesnej, poseł Jerzy Meysztowicz powiedział w piątek PAP, że doszło do porozumienia Koalicji Obywatelskiej PO i Nowoczesnej z klubem „Przyjazny Kraków” Jacka Majchrowskiego w sprawie wspólnego startu w Krakowie.

Jak dodał Meysztowicz, Platforma i Nowoczesna zdecydowały się poprzeć obecnego włodarza miasta w jesiennych wyborach samorządowych; porozumienie zakłada ponadto powstanie komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego i Koalicji Obywatelskiej, który wystawi także wspólne listy do rady miasta. Tym samym Nowoczesna zrezygnowała z wystawienia własnego kandydata na prezydenta Krakowa, którym miał być szef małopolskich struktur tej partii Grzegorz Filipek.

Informacje te potwierdził w rozmowie z PAP lider małopolskiej PO Aleksander Miszalski.

– Wstępne porozumienie jest, natomiast toczą się jeszcze rozmowy dotyczące obsady list wyborczych i programu. W przyszłym tygodniu, być może nawet na początku, będziemy mogli zdradzić więcej szczegółów — powiedział polityk.

Według Meysztowicza do koalicji – oprócz PO, Nowoczesnej i klubu „Przyjazny Kraków” – może dołączyć również SLD. Polityk zapowiedział, że porozumienie zostanie podpisane i zaprezentowane w następnym tygodniu.

Uzasadniając decyzję o wspólnym starcie z Majchrowskim, poseł Nowoczesnej zaznaczył, że wszystkie badania wskazywały, że to właśnie obecny prezydent Krakowa ma największe szanse na wygraną w jesiennych wyborach. Dodał jednocześnie, że udział Nowoczesnej w koalicji będzie „wzmocnieniem i powiewem świeżości” w krakowskim ratuszu.

Kraków jest jednym z ostatnich miast wojewódzkich, w których PO i Nowoczesna ogłoszą decyzję w sprawie wspólnego kandydata na prezydenta. Poseł Nowoczesnej Marek Sowa mówił w zeszłym tygodniu PAP, że to od Majchrowskiego zależało, jak potoczą się rozmowy o współpracy – czy powstanie wspólny komitet wyborczy, czy też prezydent zdecyduje się wystartować tak, jak do tej pory, z własnego komitetu „Przyjazny Kraków”.

– Jeśli prezydent zdecyduje się na budowę jednego komitetu wyborczego i wspólnych list „Koalicji Obywatelskiej” i „Przyjaznego Krakowa”, to wtedy sprawa zostanie zamknięta — powiedział wówczas polityk.

Sam Majchrowski sugerował kilka dni temu, że mógłby wycofać się z kandydowania, gdyby nie doszło do porozumienia z PO i Nowoczesną, a „Koalicja Obywatelska” wystawiłaby własnego kandydata na prezydenta stolicy Małopolski.

Do tej pory zamiar ubiegania się o fotel prezydenta Krakowa ogłosili: kandydatka Zjednoczonej Prawicy, posłanka PiS Małgorzata Wassermann, Konrad Berkowicz z partii Wolność oraz – jako kandydat niezależny – były poseł PO i Ruchu Palikota Łukasz Gibała.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!