Wiadomości

Toruń: Zdewastowano krzyże w miejscu upamiętnienia Polaków zamordowanych przez Niemców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W lesie na toruńskiej Barbarce krótko przed Wigilią nieznani sprawcy zniszczyli 13 z 14 brzozowych krzyży tworzących Toruńską Golgotę, tj. liczącą 750 metrów drogę krzyżową. Łączy ona grotę św. Barbary z miejscem straceń Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. O sprawie została zawiadomiona policja.

12 belek zostało wyłamanych u samej podstawy. Rozbito wizerunki Pana Jezusa, podobnie jak numery porządkowe stacji.

„Ostała się jedna pionowa belka, prawdopodobnie ze względu na swoją wyjątkową stabilność. Intruzi skupili się w tym przypadku na pozostałych elementach wyposażenia stacji. Wygląda to na zaplanowana akcję” – poinformował na portalu www.antoni-torun.pl pan Maciej Lipiński, który był współinicjatorem Toruńskiej Golgoty.

O sprawie została zawiadomiona policja. Formalnego zgłoszenia dokonały dwie niezależnie osoby. Jak zaznaczył Maciej Lipiński, aktualnie ponowne osadzenie krzyży utrudnia mróz.

„Wykorzystamy jednak pierwsze okienko pogodowe, aby przywrócić ich blask” – zapewnił.

Elementy Toruńskiej Golgoty były już wcześniej niszczone, choć nie tak drastycznie. W zamyśle pomysłodawców umieszczenie przy każdej stacji wizerunku Chrystusa w formie odlewu oraz poświęcenie całej instalacji przez ks. bpa Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, w październiku 2020 miało chronić przed zbezczeszczeniem wyjątkowego miejsca.

„Pan Bóg zrządził inaczej. Pozostaje modlić się, aby z tego zła wyrosło teraz już dobro” – podkreślił Maciej Lipiński.

W Toruniu jest to drugi akt wandalizmu na obiekty wiary chrześcijańskiej w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu na ogrodzeniu nowej części cmentarza parafialnego przy ul. Owsianej pojawiły się bowiem znaki satanistyczne.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!