Wiadomości

To ukłon w stronę kolorowych? Nie muszą umieć czytać, pisać i liczyć, by ukończyć studia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gubernator stanu Oregon w USA Kate Brown podpisała właśnie nowe prawo, które pozwala studentom ukończyć studia bez umiejętności czytania, pisania lub liczenia – pisze red. Grzegorz Górny na portalu wpolityce.pl.

Dyrektor wydziału ds. komunikacji w jej urzędzie Charles Boyle oświadczył: “Zawieszenie wymagań dotyczących umiejętności czytania, pisania i matematyki przyniesie korzyści uczniom rasy czarnej, latynoskiej, tubylczej, azjatyckiej, pacyficznej, plemiennej i kolorowej w Oregonie.”

W tym samym stanie w lutym Departament Edukacji uruchomił kurs dla nauczycieli pt. „Pathway to Math Equity” (Droga do matematycznej sprawiedliwości), poświęcony walce z „białą supremacją” w tejże dziedzinie nauki. Żeby zwalczyć skutecznie rasizm w matematyce, polecono nauczycielom, by m.in. zakwestionowali obiektywizm matematyki (skończyli z dzieleniem odpowiedzi na prawidłowe i nieprawidłowe), przestali wymagać i oczekiwać od uczniów odrabiania prac domowych oraz poprawnego rozwiązania zadań, skończyli z pomaganiem i wyjaśnianiem im zagadnień matematycznych (ponieważ podtrzymuje to paternalizm), nie oceniali uczniów według ich kompetencji i umiejętności (gdyż tworzy to merytokrację) czy w końcu nie wiązali w żaden sposób matematyki z realnym życiem (dlatego, że „może to skutkować używaniem matematyki do podtrzymywania kapitalistycznych i imperialistycznych sposobów bycia i rozumienia świata”). Wszystkie te zalecenia mają służyć jednemu celowi: skończyć z dominacją białej rasy nad kolorowymi, a zwłaszcza czarnoskórymi w matematyce.

Chociaż pani gubernator i jej urzędnicy chcą uchodzić za antyrasistów, w rzeczywistości reprezentują rasizm w czystej postaci. Za ich decyzjami stoi bowiem przekonanie, że kolorowi, a zwłaszcza czarni, nie są w stanie nauczyć się pisać, czytać, liczyć czy myśleć logicznie, ponieważ przekracza to ich możliwości intelektualne. Traktują przedstawicieli innych ras jako podludzi. Dążą do tego, by kolorowi pozostali w stanie analfabetyzmu, niewiedzy i braku kwalifikacji. Zupełnie tak jak w XIX wieku kolonizatorzy traktowali tubylczą ludność w podbitych krajach Afryki.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!