Wiadomości

To ma być największy meczet w Europie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Miejska Strasburga przyznała 2,5 mln euro dotacji na budowę przez Islamską Konfederację Milli Gorus (CIMG) największego meczetu w Europie. Decyzja wywołała krytykę szefa francuskiego MSW Geralda Darmanina oraz opinii społecznej.

– Ingerencja zagraniczna – tak ocenił minister Darmanin projekt budowy gigantycznego meczetu na 2,5 tys. wiernych, z dwoma minaretami o wysokości 36 metrów. Świątynia ma kosztować około 32 mln euro.

W poniedziałek radni Strasburga przyznali, dzięki głosom partii Europa Ekologia-Zieloni (EELV), dotację w wysokości 2,5 mln euro na budowę meczetu.

Szefa MSW poparła sekretarz stanu Marlene Schiappa, odpowiedzialna m.in. za kwestie obywatelskie, która stwierdziła, że „merowie (wywodzący się z) partii EELV stoją na bardzo grząskim gruncie w stosunku do radykalnego islamu”, a ekolodzy „coraz bardziej niebezpiecznie flirtują z tezami radykalnego islamu”.

Zdaniem Darmanina CIMG jest „proturecką federacją, która promuje polityczny islam w Europie”. Konfederacja – Milli Gorus jest blisko związana z prezydentem Turcji (Recepem Tayyipem) Erdoganem. Jest również silnie obecna we Francji, zwłaszcza w regionach Ile-de-France i Alzacji. A rząd turecki chce ingerować we francuską politykę – podkreślił szef MSW.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!