Wiadomości

To koniec Państwa Islamskiego!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu ogłosił koniec dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie. Wysoki rangą dowódca Gwardii Rewolucyjnej generał Kasem Sulejmani poinformował o tym w wiadomości przesłanej do najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu Alego Chameneia.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że w ostatnich latach irańskie media często pokazywały nagrania wideo i zdjęcia Sulejmaniego – dowódcy sił Al-Kuds (Jerozolimy), specjalnej jednostki Gwardii, odpowiedzialnej za operacje poza granicami Iranu, w tym na linii frontu w starciach z IS w Iraku i Syrii.

– Dzięki wspólnym wysiłkom Moskwy i Teheranu zakończono likwidację terrorystów na wschodzie Syrii, w rejonie Abu-Kemala i przejęcie kontroli nad granicą syryjsko-iracką – powiedział dziś na konferencji prasowej szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej gen. Walerij Gersimow.

W ubiegłym tygodniu irańskie media opublikowały zdjęcia Sulejmaniego w Abu Kemal we wschodniej Syrii przy granicy z Irakiem. Jak potwierdził we wtorek generał, ta strategiczna miejscowość była ostatnim bastionem przejętym z rąk IS. Abu Kemal odbiły w niedzielę po ciężkich walkach syryjskie siły rządowe oraz sojusznicze milicje szyickie z Libanu, Iraku i Iranu. Pod kontrolą bojowników Państwa Islamskiego wciąż znajdują się różne większe i mniejsze enklawy, ale ich ostateczna likwidacja jest już tylko kwestią czasu.

Gwardia Rewolucyjna, inaczej zwana Strażnikami Rewolucji, od kilku lat wspiera w walce prezydenta Syrii Baszara al-Asada oraz rząd centralny w Bagdadzie. Ponad tysiąc członków Gwardii, w tym wysokich rangą dowódców, zginęło na froncie w Syrii i Iraku.

/niezalezna.pl, mediarepost.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!