Wiadomości

To będzie pierwszy formalny krok przed transferem technologii umożliwiającej budowę elektrowni jądrowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy wczoraj, podczas waszyngtońskiego szczytu prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa pojawiły się deklaracje dotyczące rozwoju polskiego programu jądrowego.

– W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce —powiedział prezydent Duda w środę na wspólnej konferencji prasowej z Trumpem w Białym Domu.

Umowa międzyrządowa to pierwszy formalny krok przed transferem technologii – zauważa red. Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl. Dopiero po zawarciu takiego porozumienia będą podpisywane kontrakty dotyczące wyboru konkretnych rozwiązań technologicznych, wykonawstwa czy kredytowania.

Sama budowa to jeden z ostatnich etapów powstawania elektrowni jądrowej. Przedtem należy dokonać wyboru lokalizacji, przeprowadzić odpowiednie badania geologiczne i środowiskowe, dokonać konsultacji lokalnych, licencjonować konkretne rozwiązania technologiczne, jakie mają znaleźć się w jednostce, zawrzeć umowy na dostawy paliwa itp. Umowa, o której wspomnieli prezydenci Polski i USA to pierwszy krok do tego celu, jej zawarcie byłoby tożsame z wyrażeniem oficjalnej zgody na zaangażowanie się USA w polski projekt jądrowy.

Według prezydentów spółki mające brać udział w tym przedsięwzięciu zostały już wytypowane, co oznacza, że są już wstępnie uzgodnione konkretne rozwiązania technologiczne i – zapewne – warianty kosztowe.

Prezydent Trump wspomniał, że polski projekt jądrowy będzie rozwijany dzięki zakupom od jednej z amerykańskich spółek działających w przemyśle atomowym. W deklaracjach podkreślono, że chodzi o duże, konwencjonalne elektrownie. Biorąc powyższe pod uwagę – jak zauważa red. Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl – można przyjąć, że w grze pozostają następujące amerykańskie spółki: GE, Duke Energy oraz Westinghouse. Wyłączenie małych reaktorów skreśla bowiem firmę Nuscale, która specjalizuje się właśnie w technologiach typu SMR.

/energetyka24.pl, wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!