Wiara

„To bardzo radosne święto”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. W tym dniu Kościół Katolicki przypomina wszystkim wiernym o powołaniu do świętości. Tego dnia tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich.

Dla chrześcijan to radosny dzień, w którym wspominają nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, ale wszystkich, którzy odeszli w opinii świętości. Teologowie podkreślają, że uroczystość obejmuje też tych, którzy osiągnęli doskonałość, czyli zmarłych krewnych i przyjaciół. Uroczystość jest obchodzona w Kościele łacińskim od IX wieku. – Oddajemy cześć tym ludziom, którzy osiągnęli to, do czego Jezus Chrystus zachęcał – tłumaczy ks. prałat Józef Maj, kapelan i członek Rady Fundacji „Żołnierzy Wyklętych”. Wskazuje, że to „bardzo radosne święto”.

W piątek (2 listopada) w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Zarówno uroczystość Wszystkich Świętych, jak i Zaduszki są czasem wspominania bliskich, którzy odeszli i refleksji nad sensem ziemskiego przemijania. W tych dniach tradycyjnie odwiedzamy groby, składamy kwiaty i zapalamy znicze, także w tych miejscach bezimiennych, czy zapomnianych.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!