Wiadomości

Timmermans twierdzi, że Komisja Europejska „jest już bardzo blisko zastosowania przeciwko Polsce artykułu 7 traktatu unijnego”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że Komisja „jest już bardzo blisko zastosowania przeciwko Polsce artykułu 7 traktatu unijnego”. Komisarz podkreślił, że KE nie może jednak podjąć jednoznacznych decyzji na ten moment, ponieważ nowelizacje prawa dotyczącego sądownictwa Polsce nie weszły jeszcze w życie.

Zastosowanie art. 7 umożliwi nałożenie na kraj członkowski – w tym wypadku Polskę – sankcji, łącznie z zawieszeniem głosu ukaranego kraju w Radzie Europejskiej. Żeby takie sankcje weszły w życie, potrzebna jest aprobata pozostałych 27 krajów UE.

– Niedawne działania znacząco wzmogły niebezpieczeństwo dla rządów prawa w Polsce. Po wprowadzeniu tych reform, sędziowie będą służyć zachciankom przywódcom politycznych i będą od nich zależni – mówił Timmermans. – Moja ręka jest ciągle wyciągnięta do polskich władz, jednak jeśli dialog nie przyniesie rezultatów, użyjemy narzędzi prawnych – zagroził komisarz.

Timmermans podkreślił, że nowe przepisy dot. sądownictwa w Polsce nie weszły jeszcze w życie, więc KE nie może dziś podjąć jednoznacznych formalnych decyzji. „Możemy wysłać jednak jasny sygnał polityczny” – dodał Timmermans.


/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!