Wiadomości

Timmermans i Soros będą rozmawiać o jedności Unii Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans spotka się w poniedziałek w Brukseli z finansistą George’em Sorosem. Rozmowa ma dotyczyć m.in. budowania jedności w Unii Europejskiej – poinformował w piątek rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

Rzecznik pytany był także, czy tematem rozmowy będą niedawne wybory na Węgrzech, które zakończyły się zwycięstwem partii Fidesz premiera Viktora Orbana.

– Frans Timmermans i pan Soros znają się od wielu lat. Wiceszef KE mówił publicznie w przeszłości, że za każdym razem, gdy mają okazję się spotkać, wykorzystują ją do rozmowy o szerszych, bieżących sprawach w UE i o tym, jak sprawić, by wśród krajów członkowskich panowała jedność – powiedział Schinas.

Soros jest amerykańskim finansistą, którego osobista fortuna pod koniec 2017 r. została oszacowana przez „Forbesa” na ok. 23 mld dolarów USA. W UE jest krytykowany szczególnie przez władze na Węgrzech, które zarzucają mu m.in. podejmowanie działań na rzecz sprowadzenia do Europy milionów imigrantów.

Brytyjski tabloid „Daily Mail” w lutym skrytykował Sorosa za wsparcie kampanii, mającej na celu powstrzymanie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dziennik odniósł się do informacji opublikowanych wcześniej przez „Daily Telegraph”, według których Soros za pomocą stworzonej przez siebie Open Society Foundation zdecydował się wesprzeć kampanię „Best for Britain”; kampania ta ma doprowadzić do powtórzenia referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!