Europa Polska Świat Wiadomości

“Times of Israel” popełniło błąd podając złą informację odnośnie pierwszego transportu do Auschwitz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal nczas.com w sieci wywołała się gorąca dyskusja o transporcie Żydów do Oświęcimia. W Izraelu wydano książkę o „pierwszym oficjalnym transporcie” składającym się wyłącznie Żydówek. Muzeum w Auschwitz sprostowało, że nie był to pierwszy transport.

Książka nosi tytuł „Niezwykłe młode kobiety z pierwszego oficjalnego żydowskiego transportu do Auschwitz”. „Times of Israel” szeroko rozpisuje się o nowości na rynku wydawniczym.

Jako zajawkę w mediach społecznościowych napisano: „Pierwszy transport do Auschwitz był z 997 młodymi słowackimi żydowskimi kobietami i nastolatkami”.

Jeśli ktoś przeczytałby tylko nagłówek i kilka zdań tekstu, mógłby dojść do wniosku, że pierwszy transport miał miejsce 25 marca 1942 roku. W rzeczywistości odbył się dwa lata wcześniej. Na wpis ten zareagowało Muzeum w Auschwitz.

„Tytuł jest niedokładny. Artykuł mówi o pierwszym transporcie Żydów do Auschwitz zorganizowanym przez RSHA – Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Pierwszy transport do Auschwitz wyruszył 14 czerwca 1940 roku. Liczył 1428 Polaków (wraz z kilkunastoma polskimi Żydami)” – odpisało muzeum.

Warto jednak wspomnieć, że ani książka, ani sam artykuł nie imputuje, jakoby w 1942 roku rzeczywiście miał miejsce pierwszy transport. Chodzi o wpis w mediach społecznościowych, który był – delikatnie mówiąc – niezgodny z prawdą. A to właśnie media społecznościowe stają się coraz częściej głównym i jedynym źródłem wiedzy. Stąd też natychmiastowa odpowiedź Muzeum w Auschwitz.

Czy kiedyś będziemy mogli liczyć na kompetencje izraelskich dziennikarzy w tej sprawie?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!