Wiadomości

Theresa May: Język Tuska nie był pomocny i wywołał wielki niepokój w Wielkiej Brytanii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podniosłam w rozmowie z przewodniczącym Tuskiem kwestię języka, którego użył, a który nie był pomocny i wywołał wielki niepokój w Wielkiej Brytanii – powiedziała brytyjska premier Theresa May, odnosząc się do kontrowersyjnej wypowiedzi szefa Rady Europejskiej. May ponownie wyraziła determinację, by wypracować zmiany w projekcie umowy wyjścia z Unii Europejskiej, podkreślając, że zauważyła po stronie unijnych liderów „wolę współpracy” w tym zakresie.

Przemawiając po serii spotkań w Brukseli, gdzie rozmawiała m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem, May oceniła trwające rozmowy jako „stanowcze, ale konstruktywne”.

– Przedstawiłam jasno nasze stanowisko, że musimy uzyskać prawnie wiążące zmiany w umowie wyjścia, które odpowiadają na obawy ze strony parlamentu dotyczące backstopu (kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Płn. – red.). Wraz z działaniami dotyczącymi (zagwarantowania) praw pracowniczych i innych kwestii pozwolą one na uzyskanie stabilnej większości w parlamencie – tłumaczyła szefowa rządu.

Premier przyznała, że renegocjacja dotychczasowych ustaleń „nie będzie prosta”, ale zaznaczyła, że widzi po stronie unijnych liderów „wolę wspólnej pracy z nami nad doprowadzeniem do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z umową”.

W tym kontekście podkreśliła także, że obie strony zdecydowały się na wznowienie rozmów w sprawie treści porozumienia i planuje kolejne spotkanie z Junckerem pod koniec lutego – na ledwie miesiąc przed planowanym brexitem.

W poniedziałek ma również dojść do rozmów między głównym negocjatorem UE Michelem Barnierem a brytyjskim ministrem ds. wyjścia ze Wspólnoty Stephenem Barclayem.

Pomimo opóźnienia w ratyfikacji wynegocjowanej w listopadzie ub.r. umowy May zapewniła, że „zrealizuje brexit, i to na czas”. Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca br.

Szefowa rządu odniosła się również do kontrowersji wokół środowej wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który na zakończenie wspólnej konferencji z irlandzkim premierem Leo Varadkarem oświadczył, że „zastanawiał się, jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez nawet szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić”.

– Podniosłam w rozmowie z przewodniczącym Tuskiem kwestię języka, którego użył, a który nie był pomocny i wywołał wielki niepokój w Wielkiej Brytanii. Powiedziałam, że oboje powinniśmy pracować nad tym, aby wypracować (model) bliskiej relacji między Wielką Brytanią oraz Unią Europejską; na tym powinien się skupić – powiedziała.

Wcześniejsze oświadczenia liderów UE były jednoznacznie krytyczne wobec próby renegocjacji porozumienia ws. brexitu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!