Wiadomości

Test izraelskich pocisków balistycznych na pełnym morzu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koncern IAI przeprowadził na otwartym morzu podwójne odpalenie pocisków balistycznych LORA na dystans 90 km i 400 km. W obu przypadkach uzyskano wysoką precyzje trafienia. Próba została przeprowadzona we współpracy z siłami zbrojnymi Izraela – informuje portal Defence24.pl.

Rakiety LORA (Long Range Artillery Rocket) to pociski balistyczne przeznaczone do zwalczania silnie umocnionych celów na dużych odległościach, zaliczane do podobnej klasy jak amerykańskie TACMS/ATACMS. System naprowadzania rakiety produkcji IAI jest oparty na dualnym systemie korzystającym zarówno z pozycjonowania GPS jak też inercyjnego. Głowica bojowa o masie 570 kg może dzięki temu razić cele odległe do 400 km z rozrzutem (CEP) do 10 metrów. W większości dotychczasowych testów CEP nie przekraczała 3,5 metra.

Podczas przeprowadzonego na morzu testu, którego zadaniem była m.in. prezentacja możliwości systemu niesprecyzowanemu klientowi IAI, z umieszczonej na platformie morskiej wyrzutni lądowej, połączonej z system kierowania ogniem, odpalono dwa pociski. Leciały one po krzywej balistycznej przy stałej korekcie trajektorii i trafiły, co można zobaczyć na zdjęciach, precyzyjnie w umieszczone na morzu cele. Jeden z nich oddalony był o 90 km a drugi 400 km od wyrzutni, co miało pokazać możliwości rażenia zarówno na krótkim jak i maksymalnym dystansie.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!