Świat Wiadomości

Teksas wciąż jest sparaliżowany z powodu zimy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal polsatnews.pl intensywne opady śniegu i rekordowy mróz paraliżują Teksas. Takiej zimy nie było tam od ponad 30 lat. Sytuacja jest trudna, bo po awarii sieci energetycznej tysiące domów pozostaje odciętych od prądu. Niektórzy mieszkańcy palą stare meble, aby się ogrzać.

Historycznie niskie temperatury i intensywne opady śniegu utrzymują się od kilku dni na terenie południowej części Stanów Zjednoczonych.

Rekordowymi mrozami został dotknięty m.in. stan Teksas, gdzie atak zimy spowodował pęknięcie rur w wielu domach, sparaliżował ruch na drogach oraz przyczynił się do kryzysu energetycznego, w wyniku którego miliony ludzi pozostaje bez prądu.

– Prawdopodobnie zasilanie nie zostanie w pełni przywrócone przez kilka następnych dni – przekazał na konferencji prasowej burmistrz Houston Sylvester Turner.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) poinformowało, że przerwy w dostawie energii dotknęły także oczyszczalnie wody. Ostrzegło mieszkańców, że do mycia zębów i picia nadaje się wyłącznie przegotowana woda z kranu lub butelkowana.

Ponadto w wielu domach w wyniku mrozów pękły rury wodociągowe, w związku z czym niektórzy mieszkańcy stanu utracili dostęp do bieżącej wody.

Inni, aby zapobiec zamarzaniu rur zostawiają odkręcone krany. Turner przestrzegł, aby tego nie robić i gromadzić zapasy wody butelkowanej. “Ciśnienie wody jest bardzo niskie. Proszę nie odkręcajcie kranów, aby zapobiegać pęknięciu rur. Woda jest potrzebna w szpitalach i strażakom” – napisał burmistrz.

Niektórzy palą stare meble, gazety i rachunki, aby się ogrzać. Do ognia trafiają także artykuły gospodarstwa domowego, a nawet obrazy. – Po prostu zaczęłam zdejmować płótna ze ściany, łamać je i wrzucać do ognia – powiedziała CNN mieszkanka Teksasu.

Mieszkańcy dzielą się filmami i zdjęciami w mediach społecznościowych. Widzimy m.in. efekty pękniętych rur w domach, w postaci zamarzniętych sopli zwisających z sufitu i cieknącej wody.

Co wy na to?

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!