Gospodarka Polska Wiadomości

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 100,44 proc.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, podpisała dziś rozporządzenie w sprawie tegorocznej waloryzacji emerytur i rent. Wynosi ona 100,44 proc. – poinformował resort na swoich stronach internetowych.

„Zgodnie z grudniową nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia emerytalno-rentowe (z określonym minimalnym stażem) zostaną podniesione nie mniej niż o kwotę 10 zł (7,50 zł w przypadku rencisty z częściową niezdolnością do pracy), a emerytury najniższe wzrosną do 1000 zł” – czytamy w informacji.

Jak podaje ministerstwo minimalną podwyżką 10 zł zostaną objęci wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia nie przewyższają kwoty 1369,86 zł. Liczba świadczeniobiorców z FUS objętych gwarantowaną podwyżką świadczeń (minimalnego i 10 zł) wzrośnie z ok. 2,1 mln do 5,2 mln osób.

Resort dodaje, że w związku z uzyskaniem niższego wskaźnika waloryzacji, niż zakładano, większa grupa świadczeniobiorców zostanie objęta gwarantowaną minimalną podwyżką waloryzacji, gdyż dotyczyć ona będzie świadczeń wypłacanych w wysokości do 2272,73 zł.

/wgospodarce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!