Wiadomości

Talibowie zostali zmuszeni do wycofania się z niektórych regionów prowincji Baghlan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Już nie tylko prowincje Parwan i Pandższir, ruch powstańczy przeciwko Talibom objął także sąsiadującą z nimi prowincję Baghlan. Właśnie pojawiła się informacja, że Talibowie utracili kontrolę nad dystryktem Puli-Hisar, ciężkie walki toczą się w dystrykcie Dih-Salah.

Przed amerykańską inwazją Talibowie bynajmniej nie kontrolowali całego terytorium kraju. Północna jego część w znacznym stopniu znajdowała się we władanu Sojuszu Północnego, zdominowanego przez Tadżyków i Turków (Uzbeków i Turkmenów). Szybki podbój Afganistanu przed dwudziestu laty zawdzięczali Amerykanie właśnie Sojuszowi Północnemu…

Później jednak Amerykanie zaczęli kokietować Pasztunów, największą grupą etniczną Afganistanu. Efekt był taki, że sympatii Pasztunów nie zyskali, ci bowiem w lwiej części w dalszym ciągu identyfikowali się i identyfikują z Talibami, natomiast zrazili do siebie Amerykanie Tadżyków i Turków. Zresztą narzucane Afganistanowi zachodnie zwyczaje i lewicowe ideologie zrażały do nich skutecznie wszystkich.

Dziś, gdy to Talibowie rządzą w Kabulu i panują nad niemal całym terytorium Afganistanu, na północy znów do walki przeciw nim stanęli Tadżycy i Uzbecy. Tym pierwszym przewodzą Amrullah Saleh oraz Ahmad Masud, syn zabitego 20 lat temu przez Talibów przywódcy Sojuszu Północnego Ahmada Szaha Masuda. Na czele tych drugich stoją Abdul Raszid Dostum oraz jego syn Jar Mohammad.

W Afganistanie wojna się nie skończyła. Tadżycy i Uzbecy nie składają broni

Właśnie pojawiła się informacja, że Talibowie utracili kontrolę nad dystryktem Puli-Hisar w prowincji Baghlan, ciężkie walki toczą się w dystrykcie Dih-Salah.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!