Wiadomości

Talibowie: Tysiące żołnierzy sił rządowych poddały się w Porcie Lotniczym Kunduz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skapitulowało zgrupowanie wojsk afgańskich żołnierzy sił rządowych w rejonie Portu Lotniczego Kunduz. Talibowie mówią o tysiącach żołnierzy, którzy mieli tam złożyć broń.

Przypomnijmy, że miasto Kunduz zostało zdobyte przez Talibów 8 sierpnia. W rękach sił rządowych pozostał port lotniczy, znajdujący się na południe od miasta. Tam też wycofali się żołnierze, broniący się wcześniej w mieście. Dziś nad ranem zgrupowanie to, jak donoszą Talibowie, złożyło broń. Mowa jest o tysiącach żołnierzy.

Czytaj też:

Talibowie zdobyli trzy kolejne stolice prowincji; w sumie mają ich już dziewięć

– Wydaliśmy w Afganistanie ponad bilion dolarów, wyposażyliśmy i wyszkoliliśmy ponad 200 tys. afgańskich żołnierzy. Oni mają przewagę liczebną i są w stanie odeprzeć talibów. Ale muszą sami walczyć o siebie, o swój kraj. (…) Muszą chcieć walczyć – oświadczył Joe Biden w Białym Domu.

Prezydent odniósł się w ten sposób do szybko postępującej ofensywy talibów i zajmowania przez nich kolejnych stolic prowincji w obliczu niemal zakończonego już wycofywania wojsk USA z Afganistan. Zapowiedział, że Ameryka dochowa swoich zobowiązań dotyczących wsparcia afgańskich sił z powietrza, utrzymania tamtejszych sił powietrznych i płacenia pensji żołnierzy.

Jak stwierdził jednak, główną przeszkodą jest brak jedności wśród afgańskich elit, choć dodał, że „jest jeszcze szansa”, by to zmienić. – Podtrzymamy te zobowiązania, ale nie żałuję decyzji o wycofaniu – oznajmił Biden.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!