Felietony

Taki robal łaził po świecie przeszło pół miliarda lat temu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zespół naukowców, któremu przewodzi prof. Shuhai Xiao, dokonał niezwykłego odkrycia – natrafił na najstarszy ślad przemieszczania się zwierzęcia na powierzchni Ziemi, pochodzący sprzed ponad pół miliarda lat.

Shuhai Xiao, profesor geologii z Virginia Tech College of Science, nazywa odkryte skamieliny, w tym ciała i ślady pozostawione przez starożytne gatunki zwierząt, najbardziej przekonującym dowodem mobilności zwierząt przed około 550 milionami lat.

Zwierzakowi nadano nazwę Yilingia spiciformis – co należy tłumaczyć jako kolczasty robak z Yiling, przy czym Yiling to chińskie miasto leżące w pobliżu miejsca odkrycia owych śladów, na które natrafili w warstwach skały Xiao i Zhe Chen, Chuanming Zhou i Xunlai Yuan z Nanjing Chińskiej Akademii Nauk – Instytutu Geologii i Paleontologii.

Wyniki badań zostały opublikowane w najnowszym wydaniu Nature. Próby pochodzą z tej samej jednostki skalnej i są mniej więcej w tym samym wieku, co ślady robaków znalezione przez Xiao i jego zespół w serii wykopalisk z lat 2013-2018 w rejonie wąwozów Jangcy w południowych Chinach i sięgają okresu Ediacaran – są setki milionów lat starsze od dinozaurów, a nawet od superkontynentu Pangea.

– Odkrycie świadczy o tym, że zwierzęta o segmentowej budowie, zdolne do przemieszczania się, wyewoluowały przed 550 mln lat – wyjaśnia prof. Xiao.

Kolczasty robak miał długość około 10 cm, z kolei ślad, który pozostawił w skale, ma długość 60 cm. Jego kształt wskazuje, że robak pełzał po mulistym dnie morskim, co chwila się zatrzymując.

Jego ciało składało się z około 50 segmentów i można w nim wyodrębnić lewą i prawą stronę, grzbiet, głowę i ogon. Budowa jego ciała reprezentuje więc symetrię dwuboczną, typową dla zwierząt.

– Otrzymaliśmy dowód, że zwierzęta o segmentowej budowie były obecne tak wcześnie i posiadały umiejętność poruszania się po dnie morza w czasach prekambryjskich. Co więcej, możemy powiązać ślad z konkretnym zwierzęciem. Taki dowód jest wyjątkowy i daje nam bezpośredni wgląd w ważny etap ewolucji zwierząt – wyjaśnia prof. Rachel Wood z Uniwersytetu w Edynburgu.

Dotąd sądzono, że zwierzęta segmentowe, posiadające umiejętność poruszania się, pojawiły się na ziemi 635 a 539 mln lat temu, ale były to tylko przypuszczenia. Teraz pojawił się konkretny dowód.

/phys.org, tvp.info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!