Wiadomości

Szykują się kolejne spore zmiany w rządzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zmiany w rządzie to temat, nad którym z uwagą w ostatnim czasie pochylają się zarówno dziennikarze jak i sami politycy. Pytany o szczegóły zapowiadanych już, kolejnych zmian szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ujawnia, że premier planuje znacznie więcej niż tylko wizerunkowy lifting swojego rządu. Okazuje się, że w planach jest propozycja zmiany modelu stricte politycznego na model rządu oparty o schemat mieszany polityczno-urzędniczy.

Szef kancelarii premiera pytany o zapowiadane zmiany w ustawie o służbie cywilnej powiedział, że projekt nowelizujący ustawę „będzie rozpatrywany w najbliższy piątek”. Dodał, że projekt zmian trafił w środę do Komitetu Stałego Rady Ministrów, „natomiast wczoraj Komitet Stały kończył (…) pracę nad reformą szkolnictwa wyższego i przez to, że było właśnie jeszcze więcej materiałów, nad którymi należy się pochylić, zostało dodatkowe posiedzenie zwołane na piątek”.

– Nie ograniczałbym zmian w rządzie wyłącznie do kwestii personalnych i liczby urzędników, którzy będą pracować w rządzie. Chcemy zaproponować zmianę modelu na mieszany polityczno-urzędniczy – powiedział w czwartek w Jedynce Polskiego Radia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jednocześnie Dworczyk dodał, że „premier Morawiecki przyjął złożone dymisje przez 17 wiceministrów” i poinformował, że przekształcania rządu będzie trwał około dwóch miesięcy.

Propozycje zmian w rządzie Dworczyk tłumaczył próbą zmiany „filozofii funkcjonowania rządu”.

– Premier Mateusz Morawiecki dał się poznać jako bardzo skuteczny manager i wymaga tego również od swoich współpracowników – również od ministrów i wiceministrów. Dzięki zmianom legislacyjnym podsekretarze stanu przejdą z korpusu politycznego do służby cywilnej z wszystkimi tego konsekwencjami. Wierzymy, że najlepsi fachowcy będą po zmianie większości parlamentarnej pracowali nadal w rządzie – mówił szef Kancelarii Premiera.

Pytany o wynagrodzenia wiceministrów po ich przejściu do służby cywilnej odpowiedział, że „będą wynagradzani dokładnie na tych samych zasadach, jak inni urzędnicy”.

– To, jak ma funkcjonować, w jakim kształcie, w jakim modelu (…) polski rząd powinno być dyskusją ponadpartyjną. Przez wiele lat nikt nie miał odwagi podjąć tego tematu. My chcemy o tym rozmawiać otwarcie. Chcemy rozmawiać o modelu, który będzie dobry dla państwa niezależnie od tego, jaka większość polityczna w Sejmie będzie funkcjonowała. Mam nadzieję, że taki dialog na poziomie parlamentu odbędzie się – mówił Michał Dworczyk.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!