Europa Wiadomości

Szwedzki Komitet Obrony radzi swym rodakom by byli przygotowani na wypadek wybuchu wojny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szwedzki Komitet Obrony chce, by Szwedzi przygotowywali się do wojny. Każdy obywatel powinien nauczyć się, jak przeżyć co najmniej tydzień w warunkach wojny albo wielkiej katastrofy.

Komitet Obrony na zlecenie szwedzkiego rządu przygotował raport dotyczący stanu gotowości kraju do obrony i toczenia konfliktu zbrojnego na jego terenie.

Komitet przygotował też zalecenia dotyczące obrony i plany, gdyż ostatnie powstały ponad 20 lat wcześniej w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej.

Dokonano m.in przeglądu schronów i placówek medycznych, które miałyby funkcjonować w czasie konfliktu.

Największe zalecenia dotyczą jednak wielkiej akcji społecznej, którą rząd powinien przeprowadzić. Akcja miałaby przygotować każdego Szweda do przeżycia samodzielnie w warunkach wojny.

– Indywidualna odpowiedzialność jest ważnym składnikiem zdolności społeczeństwa do obrony – mówi szef komitetu Björn von Sydow.

Według niego, każdy Szwed powinien potrafić przeżyć w warunkach wojny, czy katastrofy przynajmniej przez tydzień bez żadnej pomocy wojska, czy służb państwa.

Szwedzi mieliby też w ramach struktur obrony cywilnej zacząć współpracować z Norwegami i Finami.

Oficjalnie, największym zagrożeniem ma być agresywna Rosja. Nieoficjalnie zaś wiadomo, że chodzi o zagrożenie wewnętrzne związane z imigrantami.

W tym roku de mediów przeciekł raport skandynawskich wojskowych, w tym szwedzkich, którzy twierdzą, że wojna w Europie jest nieunikniona.

Źródło: nczas.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!