Europa Wiadomości

Szwedzka marka odzieżowa H&M reklamuje się przy użyciu czarnego dziecka z napisem: “Najfajniejsza małpa w dżungli”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najfajniejsza małpa w dżungli” – tak brzmi napis na bluzie czarnoskórego chłopca reklamującego najnowszą kolekcję ubrań dla dzieci firmy H&M.

Szwedzki gigant odzieżowy, aby zwiększyć swoją sprzedaż, posunął się do kontrowersyjnego zagrania w najnowszej kampanii dziecięcych ubrań. Konsumenci oskarżyli H&M o „niesmaczną” reklamę, w której możemy zobaczyć czarnoskórego chłopca w zielonej bluzie z napisem: „Coolest Monkey in the Jungle” (Najfajniejsza małpa w dżungli).

Wielu klientów firmy nie kryło swojego oburzenia i kampanię nazwało „niestosowną”, „ofensywną” i „rasistowską”, a obecnie nawołują oni do bojkotu szwedzkiej marki. Niektórzy zwrócili uwagę na to, że szwedzki gigant na pewno zdawał sobie sprawę z tego, że hasło brzmi wyjątkowo rasistowsko na bluzie noszonej przez czarnoskórego chłopca, zwłaszcza, że słowo „małpa” długo było używane jako rasistowskie wyzwisko.

W sprawę zaangażowała się także organizacja The King Centre, która została założona, aby upamiętnić Martina Luthera Kinga walczącego o prawa czarnoskórych osób. Jej zdaniem „każda firma powinna zainwestować w szkolenia pracowników, które obejmowałyby kulturalną kompetencję i wrażliwość”. W całęj sprawie H&M wydało  oświadczenie: „To zdjęcie zostało już usunięte z kanałów dystrybucji firmy i chcielibyśmy przeprosić każdego, który poczuł się urażony”.

Źródło: polishexpress.co.uk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!