Europa Wiadomości

Szwecja: W Sztokholmskim szpitalu chciano wprowadzenia “rejestru żydowskiego personelu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy wyczytać na portalu nczas.com historia się powtarza i Żydzi doświadczają w Szwecji prześladowań podobnych do tych, które spotykały ich w latach 30 – informują szwedzkie media. Sprawa dotyczy jednego ze szpitali w stolicy kraju.

Wielu żydowskich lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Sztokholmie było nękanych i poddawanych antysemickim drwinom już od kilku lat. Nękanie miało mieć opresyjną formę także wobec Żydów w szpitalu. Sam ordynator szpitala jest też oskarżony o publikowanie antysemickich karykatur na Facebooku.

Szwedzkie media przypominają, że w 1933 roku w hitlerowskich Niemczech wszyscy żydowscy lekarze zostali zarejestrowani w specjalnym spisie. W 1938 roku wszystkie żydowskie zaświadczenia lekarskie były nieuznawane, zaś ci, którzy jeszcze wówczas w Niemczech przebywali, wyjechali do Szwecji.

Kierownictwo szpitala Karolinska miało systematycznie ignorować problem i wszelkie doniesienia na jego temat. Przeprowadzono co prawda dochodzenie w sprawie, ale miały to zrobić „osoby bez doświadczenia”.

Władze szpitala chciały też ustanowić rejestr żydowskiego personelu w szpitalu. Jest to wprost sprzeczne ze szwedzkim prawem. Oprócz tego ulica obok szpitala nosi nazwę Astrida Cleve’a. Osoba ta była negacjonistą holokaustu.

Mimo powyższego faktu i tak to Szwedzi chcą nas poczuczać w zakresie tolerancji i wolności.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!