Europa Wiadomości

Szwecja przoduje w… liczbie ataków z użyciem granatu. Podobne statystyki ma jedynie Meksyk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zgodnie z wynikami nowego raportu liczba osób zabitych w strzelaninach w Szwecji jest 4, 5-krotnie wyższa niż w Niemczech a liczba ataków przy pomocy granatów jest porównywalna z tą w Meksyku.

Szwecja w przeliczeniu na głowę mieszkańca notuje liczbę zgonów w wyniku strzelanin cztery do pięciu razy większą niż sąsiedniej Norwegii lub Niemiec.

Badacze tworzący nowy raport podają, że podobne wyniki w Europie notuje się tylko w południowych Włoszech a liczba ataków przy użyciu granatów podobna jest tylko w obszarach działania gangów narkotykowych w Meksyku.

Badaczy i kryminolog Joakim Sturup, biorący udział w tworzeniu raportu powiedział: „Kiedy rozmawiam z policjantami i badaczami z zagranicy trudno im znaleźć podobne sytuacje w ich krajach.”

Sturup powiedziała, że według badań najbardziej krwawa przemoc, związana głównie z działalnością gangów motocyklowych, przeniosła się na przedmieścia głównych szwedzkich miast. Przedmieścia takie jak Rinkeby, Tensta, oraz Husby, gdzie istnieją tak zwane strefynogo, gdzie policja i służby ratownicze są częstym obiektem ataków.

W Husby lokalne władze próbowały pobudzić rozwój i zachęcić miejscowych biznesmenów do inwestycji poprzez zatrudnianie osób chroniących sklepy przed napadami i rabunkami. Jednak żadna firma zajmująca się ochroną nie chciała przyjąć tego zlecenia ze względu na niebezpieczne środowisko pracy.

Szwedzki rząd ocenia obecnie liczbę takich niebezpiecznych miejsc na 61, czyli o 6 więcej niż w zeszłym roku. Komisarz szwedzkiej policji Dan Eliasson błagał w tym roku rząd o pomoc w rozwiązaniu problemu, mówiąc jednocześnie, że bez niej 5 tysięcy zatwardziałych kryminalistów może całkowicie zdestabilizować życie w kraju.

„Nie wiemy, czy w tych obszarach nastąpiło zwiększenie ilości nielegalnej broni i czy pojawiają się tendencje do coraz częstszego jej użycia. Ale ewidentnie coś się dzieje,” powiedział Sturup.

Najbardziej dotkniętym plagą przemocy jest znajdujące się południu kraju Malmö. Kryminolog z uniwersytetu w Malmö Man Gerell powiedział, że tylko w ciągu ostatnich tygodni zostało postrzelonych wiele osób w mieście.

Przedmieścia Malmö Rosengård są uważane za jeden z najniebezpieczniejszych regionów w całej Szwecji z powodu dużej ilości przestępstw związanych z działalnością gangów. Według raportu większość członków gangów stanowią młodzi mężczyźni o imigranckim pochodzeniu. A Peter Springare ze szwedzkiej policji potwierdza, że prawie wszystkie związane z przemocą przestępstwa mające miejsce w kraju są popełnianie przez imigrantów.

Źródło: skandynawiainfo.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!