Wiadomości

Szwajcaria odmówiła NATO. Ranni na wojnie Ukraińcy nie będą leczeni w tym kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według niemieckiej gazety “Tages Anzeiger”, NATO poprosiło Szwajcarię, aby ta przyjęła rannych na ukraińsko-rosyjskiej wojnie na leczenie. Zgodę wyraziły już nawet niektóre szwajcarskie kantony, jednak sprawa rozbiła się o rząd federalny, który zawetował całą operację.

“Szwajcarski rząd odmówił leczenia Ukraińców rannych na wojnie. Z prośbą o to miało wystąpić NATO, ale Szwajcarzy powołali się na swoją neutralność” – informuje Polsat News, powołując się na doniesienia niemieckiej gazety “Tages Anzeiger”.

W publikacji czytamy, że władze Szwajcarii odmówiły przyjęcia rannych Ukraińców “ze względów praktycznych i prawnych”. Głównym argumentem miało być ryzyko naruszenia przez Szwajcarię statusu państwa “neutralnego w świetle prawa międzynarodowego”. Wskazano, że Konwencja Genewska i Porozumienie Haskie z 1907 r. nakładają na państwa neutralne obowiązek zapewnienia, by zrehabilitowani żołnierze po odzyskaniu sił nie mogli już brać udziału w operacjach wojskowych. Zaś jeśli chodzi o cywilów, zdaniem Szwajcarów odróżnienie ich od żołnierzy nie jest w praktyce możliwe, gdyż w obecnej sytuacji bardzo wielu cywilów wstępuje do jednostek wojskowych aby walczyć o swój kraj.

“Szwajcaria woli pomagać rannym kierując pomoc humanitarną do szpitali na Ukrainie” – podsumowano.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!