Europa Wiadomości

Szwajcaria: Lewicowa organizacja chce wykreślenia z hymnu państwowego Boga i zastąpienia go “demokratycznymi wartościami”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tuż przed przypadającym 1. sierpnia narodowym świętem Szwajcarów, rozgorzała w tym alpejskim kraju kłótnia o kształt hymnu państwowego. Inicjatywa „Szwajcarskie Towarzystwo Dobra Powszechnego” (SGG) chce zastąpić Psalm Szwajcarów innym tekstem, pozbawionym jakichkolwiek odniesień do Boga i religii. Byłaby to symboliczna rewolucja, bo dotychczasowy hymn to istotnie „psalm”, skupiający się całkowicie na wychwalaniu Bożego majestatu, zawierając też wymowne wezwanie do modlitwy.

SGG proponuje zmianę hymnu przekonując, że Psalm Szwajcarów nie odpowiada współczesnemu szwajcarskiemu społeczeństwu. Organizacja, według krajowych mediów, pozyskała poparcie nie tylko szeregu polityków, w tym byłych członków rządu w Bernie, ale także znanego ewangelickiego pastora z Zurychu, Christopha Sigrista. Grupa zapowiedziała teraz, że będzie starać się o jak najszersze rozpowszechnienie proponowanej przez siebie nowej wersji hymnu, wyłonionej kilka lat temu w drodze konkursu.

Zamiarom „postępowców” sprzeciwia się stowarzyszenie „Neuer Rütlibund”, w odpowiedzi na działania SGG powołując się na wzór narodowego świętego Szwajcarii, Mikołaja z Flühe. To właśnie jego głęboka pobożność, podkreśla stowarzyszenie, znajduje swoje odzwierciedlenie w Psalmie Szwajcarów.

Proponowany przez SGG hymn miałby wychwalać nie Boga, ale takie „demokratyczne wartości” jak wolność, niezależność, pokój i sprawiedliwość.

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!