Wiadomości

Sztuczne słodziki trują bakterie jelitowe, a cukier… krzepi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sześć popularnych sztucznych substancji słodzących – aspartam, sukraloza, sacharyna, neotam, adwantam i acesulfam K – wykazuje toksyczne działanie na drobnoustroje jelitowe – dowodzą naukowcy z Izraela i Singapuru. Co istotne, wszystkie te środki są zatwierdzone przez FDA jako nieszkodliwe dla człowieka.

Artykuł na ten temat ukazał się w październikowym wydaniu czasopisma „Molecules”:
https://www.mdpi.com/1420-3049/23/10/2454

Jego autorzy zaznaczają, że toksyczny efekt na bakterie bytujące w jelitach zachodzi przy już przy bardzo małych stężeniach słodzików: 1 mg/ml.

„Jest to kolejny dowód na to, że spożywanie sztucznych słodzików niekorzystnie wpływa na aktywność drobnoustrojów jelitowych, co może powodować szeroki zakres problemów zdrowotnych” – mówią.

Dwa zespoły badawcze – z Uniwersytetu Ben-Guriona w Negev (Izrael) oraz Nanyang Technological University w Singapurze – przebadały 6 różnych słodzików i 10 popularnych suplementów dla sportowców (zawierających te słodziki) przy użyciu metod inżynierii genetycznej.

„Zmodyfikowaliśmy bioluminescencyjne bakterie E. coli. Dzięki temu wykazywały one efekt luminescencji, który ujawniał się w obecności substancji toksycznych. To był nasz model złożonego systemu drobnoustrojów zamieszkujących ludzkie jelita” – mówi prof. Ariel Kushmaro, główny autor omawianej pracy.

Następnie naukowcy mierzyli poziom luminescencji oraz wzrost bakterii traktowanych różnymi stężeniami poszczególnych słodzików. Okazało się, że jest pewne graniczne stężenie, powyżej którego wszystkie badane substancje zaczynały działać toksycznie na drobnoustroje. W niektórych przypadkach wynosiło ono zaledwie 1 mg/ml.

„Wyniki tego badania mogą pomóc w zrozumieniu względnej toksyczności sztucznych substancji słodzących i dostrzec ich potencjalnie negatywny wpływ nie tylko na bakterie jelitowe, ale także na całe środowisko” – podkreśla prof. Kushmaro.

Sztuczne słodziki są stosowane w ogromnej ilości produktów spożywczych i napojów bezalkoholowych o obniżonej zawartości cukru. Wiele osób spożywa je nawet o tym nie wiedząc. Zgodnie z najnowszymi danymi, sztuczne słodziki wpływają także na zanieczyszczenie środowiska – można je znaleźć w wodzie pitnej i powierzchniowej oraz w warstwach wodonośnych wód gruntowych.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!