Wiadomości

Szkody są ogromne, ale struktura budynku ocalała

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu, jeden z symboli stolicy Francji. Szkody są ogromne, ale według strażaków struktura budynku ocalała. Z ogniem walczyło około 400 strażaków. We wtorek nad ranem pożar został ugaszony. Zapewniono, że wiele zabytków i relikwii udało się uratować. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę świątyni.

Ok. godz. 18.50 nad jedną z wież katedry pojawił się ogromny słup dymu, poruszany przez bardzo silny wiatr, a następnie pokazały się jęzory ognia. Żywiołu długo nie udawało się okiełznać. Ogień coraz bardziej się rozprzestrzeniał, szczególnie w pobliżu iglicy, która znajdowała się po wschodniej stronie świątyni. Sama iglica, objęta płomieniami, runęła; po niej zawalił się dach. Dopiero nad ranem strażakom udało się opanować żywioł.

Kamień węgielny pod istniejącą dziś katedrę położył w 1163 roku papież Aleksander III. Podczas rewolucji francuskiej świątynia uległa zniszczeniom i splądrowaniu. W XIX wieku prace rekonstrukcyjne trwały 25 lat. Na mocy ustawy z 1905 roku ta najważniejsza świątynia Francji jest własnością państwa, które odpowiada także za jej utrzymanie materialne i prowadzone prace remontowe. Trwała kosztująca 6 mln euro renowacja iglicy, która miała być ukończona w 2022 roku.

Według strażaków, struktura budynku ocalała. Szef straży pożarnej dodał, że wygląda na to, iż uratowano obie potężne wieże fasady katedry. Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana.

– Udało się uniknąć najgorszego, ale batalia o uratowanie katedry nie jest jeszcze zakończona – dodał.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zadeklarował, że Polska jest gotowa pomóc Francji w odbudowie katedry Notre Dame.

– Jesteśmy gotowi wspomóc Francję przy odbudowie. Polska dysponuje wspaniałymi fachowcami w dziedzinie konserwacji zabytków. To oczywista rzecz, którą możemy zrobić – mówił Gliński.

/TVP Info, LCI/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!