Wiadomości

Szeremietiew: “Ukraina może uruchomić działania nieregularne”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ukraina może uruchomić działania nieregularne na terenach zajętych przez Rosjan – mówi portalowi tvp.info Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony. Podkreśla, że w takich miastach „warto podejmować działania podziemia”.

– Rosjanie zaczynają używać dużej przewagi, jeśli chodzi o ilość wojska i uzbrojenia. Z kolei zasoby obrońców są ograniczone i walczą ostatkiem sił. Na razie walczą z pozytywnym skutkiem, bo Rosjanom nie udało się zdobyć żadnego dużego ośrodka. Pamiętajmy, że celem Rosjan nie jest tylko okupowanie całego kraju, ale przede wszystkim obalenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i utworzenie marionetkowego, prorosyjskiego ośrodka władzy – tłumaczył Szeremietiew.

– Pytanie, na ile Ukraina może uruchomić działania nieregularne na terenach zajętych przez Rosjan. Pojawiają się mapki pokazujące, że jakieś tereny Ukrainy zostały już zajęte. Gdyby udało się Ukraińcom uruchomić na tych miejscach działania podziemia, moim zdaniem byłoby to bardzo skuteczne i pomocne w tej obronie – zwrócił uwagę były wiceszef MON, podkreślając, iż chodzi “chociażby obrzucanie koktajlami Mołotowa rosyjskich czołgów i wozów bojowych”.

– Takie działania odcinają zaopatrzenie dla rosyjskich wojsk, a widzimy, że ich logistyka jest fatalna. Mierzą się z brakami dostaw paliwa, amunicji i pożywienia, które w takiej sytuacji byłyby jeszcze większe. Zakładam, że takie podziemia Ukraińcy już tworzą. To odniosłoby bardzo dobry efekt, jeśli chodzi o poczynania agresora na polu walki – dodał.

– Jedyne co Rosja może zrobić, to robi, czyli używa przewagi swojej siły. Z założeniem, że przewaga materialna użyta przez Rosję będzie tak duża, że obrona Ukrainy się załamie. To taktyka stara jak świat. Mądrale opowiadają o różnych wojnach hybrydowych i sztuczkach wojen nowego wzoru, ale wzór stosowany w wojnie na Ukrainie jest taki sam jak we wszystkich wojnach – zauważył Romuald Szeremietiew.

Całość:
https://www.tvp.info/58812466/ukraina-zaatakowana-romuald-szeremietiew-o-obronie-miast-i-agresji-rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!