Wiadomości

Szefowie Facebooka i Twittera zostali przesłuchani w Senacie USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W trakcie kampanii wyborczej oraz w trakcie przeliczania głosów Facebook i Twitter decydowały się na usuwanie lub oflagowywanie niektórych treści, co dotyczyło między innymi wpisów prezydenta USA Donalda Trumpa, których nie potwierdzały władze stanowe.

Republikanie zarzucali Facebookowi i Twitterowi cenzurowanie i ograniczanie wolności wypowiedzi na tych platformach. Jack Dorsey, szef Twittera, tłumacząc oznaczanie wpisów o wyborczych fałszerstwach, ocenił że jego firma chce informować o ich szerszym kontekście. Nie przekonało to senatora Partii Republikańskiej (GOP) z Teksasu Teda Cruza, który uznał, że Twitter w ten sposób zajmuje polityczne stanowisko.

Dorsey przyznał, że błędem były działania firmy wobec niektórych urzędników, przypisując to „podwyższonej uwadze wobec rządowych kont”. Mike Lee, senator GOP z Indiany, ocenił, że „takie błędy” pojawiają się na tej platformie statystycznie częściej wobec osób o poglądach konserwatywnych.

Lee skrytykował Facebooka, który oznaczył jego post na temat podejrzenia oszustwa wyborczego, uznając to za coś, co „brzmi bardziej jak państwowe medium ogłaszające linię partyjną, a nie neutralna firma”. Jego zdaniem taka polityka „sugeruje, że każdy, kto martwi się oszustwami wyborczymi, jest szalony”.

– Te obawy mogą być poza głównym nurtem w Palo Alto, ale nie są poza głównym nurtem w pozostałej części Ameryki – argumentował.

Mark Zuckerberg tłumaczył z kolei, że wielu pracowników Facebooka ma lewicowe poglądy, zaznaczył jednak, że firma dba o to, aby polityczne preferencje nie wpływały na jej decyzje. Podkreślał, że moderatorzy treści pracują na całym świecie, a nie tylko w Kalifornii.

Dorsey uznał natomiast, że polityczne poglądy pracowników „nie są czymś, w sprawie czego przeprowadzamy wywiady”. Zapewniał, że chociaż decyzje Twittera mogą czasami wydawać się niejasne, to firma ma za cel być jak najbardziej przejrzystą.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!