Wiadomości

Szefowa MSZ Niemiec: Czołgi dla Ukrainy to kwestia drugorzędna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock podkreśla, że w obecnej sytuacji przekazanie Ukrainie czołgów jest mniej istotne niż wsparcie lotnicze. – Na początku tygodnia przekonaliśmy się, jak ważna jest obrona powietrzna. Na szczęście połowę ataków rakietowych na Kijów udało się przechwycić, także dzięki naszym dostawom broni – powiedziała Annalena Baerbock. Dlatego, jak zapowiedziała niemiecka polityk, “będzie dalsze wsparcie, zwłaszcza w zakresie obrony powietrznej”.

Jednocześnie, zdaniem Baerbock, przekazanie ukraińskim siłom czołgów, to obecnie kwestia drugorzędna. – Jeśli chodzi o czołgi, to dzięki wymianie pierścieniowej mamy czołgi, których Ukraina pilnie potrzebowała, zwłaszcza za pośrednictwem innych krajów. Dodatkowo, w związku z tym, że wojska ukraińskie na wschodzie przesunęły się dalej, można było przejąć wiele rosyjskich czołgów, które są obecnie używane. Dlatego kwestia czołgów nie jest w tej chwili tak paląca, jak przede wszystkim kwestia obrony powietrznej – powiedziała minister.

Annalena Baerbock zapewnia, że postrzega wspieranie Ukrainy większą ilością broni jako misję Zielonych jako partii praw człowieka i pokoju: – Niestety doświadczyliśmy w historii świata, że są sytuacje, w których tylko poprzez obronę możemy uratować ludzkie życie.

Czytaj też:

Iran przygotowuje się do dostarczenia Rosji rakiet balistycznych do walki przeciw Ukrainie

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!