Wiadomości

Szef szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa: Zagrożenie terrorystyczne to „nowa normalność”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dyrektor generalny Szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa (Säpo) przyznał, że terroryzm jest obecnie „nową normalnością” w jego kraju.

Anders Thornberg powiedział w rozmowie z BBC, że o ile kilka lat temu w owym skandynawskim kraju musiano monitorować około 200 ekstremistów, to teraz trzeba się zajmować co najmniej 3 tysiącami – to spore wyzwanie dla kraju liczącego zaledwie 10 milionów ludzi, gdzie władze już są nie są w stanie poradzić sobie z rosnącą falą przestępczości imigrantów.

– Nigdy wcześniej w całej mojej karierze w służbach nie widziałem czegoś podobnego – przyznał szef bezpieki, który służy w Sapo już trzy dekady. – Mamy nową normalność.

Thornberg wskazał, że Szwedzi najbardziej boją powrotu bojowników Państwa Islamskiego, którzy licznie zasilili ich szeregi, choć Szwecja zachowywała w tym konflikcie neutralność i nie brała udziału w interwencji na Bliskim Wschodzie.

Lewicowo-liberalny rząd w Sztokholmie nie zajął twardego stanowiska wobec powracających dżihadystów, a minister spraw wewnętrznych Morgan Johansson odmówił pozbawienia ochotników, którzy udali się na Bliski Wschód, by walczyć w szeregach ISIS, szwedzkiego obywatelstwa. Dzieci, które wraz z klęską kalifatu wracały ze swymi rodzicami do Szwecji, nie zostały po powrocie automatycznie objęte opieką, bowiem szwedzkie służby socjalne uważają, że islamiści wciąż mogą być dobrymi rodzicami.

Istotnie, raport przygotowany przez Akademię Obrony Narodowej na zlecenie Urzędu Nadzoru Finansowego (FSA) wykazał, że około 300 bojowników otrzymywało od szwedzkiego rządu świadczenia socjalne, podczas gdy aktywnie służyło w szeregach dżihadystów – przy czym było to prawdopodobnie wynikiem niekompetencji pracowników służb państwowych aniżeli jakiejś nadzwyczajnej hojności lewicowo-liberalnych władz.

/breitbart.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!