Wiadomości

Szef MSZ wręczył Bartoszowi Cichockiemu nominację na ambasadora na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył w piątek w imieniu prezydenta nominację nowemu ambasadorowi Polski na Ukrainie Bartoszowi Cichockiemu – poinformował w piątek na Twitterze resort spraw zagranicznych.

Cichocki, którego kandydatura uzyskała pod koniec lutego pozytywną opinię sejmowej komisji spraw zagranicznych, przekonywał w jednym z wywiadów, że to sąsiedzi są „najbardziej zdeterminowanymi sojusznikami sprawy ukraińskiej”. – Dla nas przyszłość Ukrainy nigdy nie będzie funkcją relacji z mocarstwami – podkreślił wiceszef MSZ.

Jak dodał, chciałby „uczulić” polityków ukraińskich, że Europa nie składa się tylko z Niemiec.

– Przyzwyczailiśmy Kijów, że nie upominamy się o swoje interesy, interesy polskiej mniejszości na Ukrainie, Polaków, którzy wywodzą się z dawnych Kresów, czy choćby interesy swoich przedsiębiorców, że Ukrainie wolno więcej, bo jest młodym, stale zagrożonym państwem. Teraz, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości jednoznacznie odpowiedział na próbę budowy nowej tożsamości ukraińskiej w opozycji do Polski i kosztem Polski mówi się, że PiS „popsuło stosunki z Ukrainą”. To proszę mi wskazać jakikolwiek rząd na świecie, który milczałby wobec takich decyzji, jakie podejmuje strona ukraińska, z zakazem ekshumacji i pochówków na czele – mówił Cichocki w wywiadzie dla PAP.

42-letni Cichocki jest z wykształcenia historykiem. Funkcję wiceministra spraw zagranicznych sprawował od maja 2017 r.; w resorcie odpowiadał m.in. za politykę wschodnią i bezpieczeństwa. W czasie pełnienia tej funkcji – jak mówił Czaputowicz rekomendując jego kandydaturę na posiedzeniu komisji – odegrał istotną rolę m.in. w zabiegach o odblokowanie dialogu historycznego z Ukrainą oraz w koordynacji wsparcia gospodarczego, obronnego i humanitarnego dla tego kraju.

We wcześniejszych latach Cichocki był m.in. doradcą szefa Agencji Wywiadu, naczelnikiem wydziału międzynarodowego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, koordynatorem programu Rosja-Eurazja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich. Pracował też m.in. w ambasadzie RP w Moskwie, gdzie odpowiadał m.in. za polsko-rosyjskie relacje dwustronne. Posługuje się biegle językiem rosyjskim i angielskim.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!