Wiadomości

Szef MSZ jest zadowolony z finału sprawy pomnika katyńskiego w Jersey City

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Działania Polonii przy poparciu polskiej dyplomacji doprowadziły do zadowalającego finału w sprawie pomnika katyńskiego w Jersey City; koalicja poparcia dla zachowania pomnika okazała się skuteczna” – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

„Koalicja poparcia dla zachowania pomnika katyńskiego w Jersey City, tego ważnego świadectwa historii, nie tylko polskiej, wyszła poza kręgi polonijne i okazała się skuteczna” – podkreślił szef MSZ.

Pytany, czy Polska Fundacja Narodowa pomagała w sprawie pomnika katyńskiego, Czaputowicz powiedział: „Polska Fundacja Narodowa jest niezależną instytucją, niepodlegającą Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W wypadku pomnika w Jersey City działania prowadziła Polonia amerykańska przy wsparciu różnych instytucji”.

Czaputowicz pytany, czy „coś się dzieje” ws. ustawy reprywatyzacyjnej, odpowiedział, że została ona skierowana z Komitetu Stałego Rady Ministrów z powrotem do Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Dyskusja wokół niej uświadomiła pewne problemy, które należałoby rozwiązać. Trwają prace analityczne. Nie wiadomo, jaki będzie ich wynik i kiedy ponownie trafi pod obrady rządu” – powiedział szef MSZ.

Czaputowicz odniósł się też do uwagi dziennikarza, że szerokim echem odbiła się wypowiedź Stevena Spielberga, który z okazji 25-lecia filmu „Lista Schindlera” powiedział: „Prawdopodobnie zostanę aresztowany w Polsce, gdy pojadę tam następnym razem za to, co powiedziałem”.

„Myślę, że Steven Spielberg mógł zostać wprowadzony w błąd i stąd te słowa. Zapewniam, że nie zostanie aresztowany w Polsce. Gdyby przeczytał ustawę, a nie opierał informacji na niesprawdzonych źródłach, to wiedziałby, że z ustawy (o IPN – przyp. red.) jest wyłączona działalność naukowa i artystyczna” – powiedział szef dyplomacji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!