Wiadomości

Szef MON: Jeszcze w tym roku w 16. Dywizji Zmechanizowanej będzie dywizjon HIMARS-ów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Rozbudowujemy Wojsko Polskie – zapewnił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON poinformował, że wojsko wróciło do Ostródy. Podkreślił, że ubiegły rok był rekordowym, jeśli chodzi o liczbę osób, które wstąpiły w szeregi Wojska Polskiego.

– 13.742 żołnierzy Wojska Polskiego to największa liczba od czasów zaniechania poboru, czyli obowiązkowej służby wojskowej. Szczególnie rozwijamy jednostki znajdujące się we wschodniej części naszego kraju. Jest to m.in. 16. Dywizja Zmechanizowana w województwie warmińsko-mazurskim i nowa dywizja w województwie podlaskim.

Mariusz Błaszczak zapewnił, że liczba żołnierzy stacjonujących w regionie warmińsko-mazurskim będzie rosła. – Chciałbym z dumą powiedzieć, że w Ostródzie są już żołnierze Wojska Polskiego. Garnizon Ostróda został zlikwidowany za czasów rządów koalicji PO-PSL, tak jak wiele jednostek. Z dumą mogę powiedzieć, że Ostróda jest znów garnizonem i jeszcze w wielu miejscach województwa warmińsko-mazurskiego i nie tylko powstaną nowe jednostki – zaznaczył. Wicepremier poinformował też, że 16. Dywizja Zmechanizowana będzie dywizją czterobrygadową, a nie jak obecnie trzybrygadową.

– Jeszcze w tym roku w ramach 16. Dywizji Zmechanizowanej będziemy mieli dywizjon HIMARS-ów – zapowiedział szef MON. Odniósł się przy okazji do niedawnej zgody Departamentu Stanu USA na sprzedaż Polsce blisko 500 wyrzutni HIMARS. Mówił, że kiedy w maju ubiegłego roku składał w tej sprawie zapytanie ofertowe do rządu Stanów Zjednoczonych „wylała się fala krytyki, że to za dużo”.

– Nie jest za dużo. Wykorzystamy w pełni te możliwości, jakie daje nam współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Dlaczego? Dlatego, że HIMARS-y się świetnie sprawdzają. W rękach Ukraińców stanowią bardzo skuteczną broń, która zatrzymuje inwazję rosyjską – mówił wicepremier Błaszczak.

Czytaj też:

Błaszczak: Jest zgoda na sprzedaż Polsce 486 wyrzutni Himars

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!