Europa Wiadomości

Szef młodzieżówki SPD domaga się kolektywizacji wielkich koncernów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal pch24.pl szef młodzieżówki Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), Kevin Kühnert, chce skolektywizować duże koncerny, takie jak na przykład BMW. Proponuje też ograniczenie prawa do posiadania nieruchomości.

W rozmowie z lewicowym „Die Zeit” szef młodzieżówki SPD, Kevin Kühnert, mówił o projekcie „demokratycznego socjalizmu”, który chciałby realizować w Niemczech po ewentualnym dojściu do władzy. Fundamentalnym zadaniem, jaki stawia przed sobą ów polityk jest „przezwyciężenie kapitalizmu”. Pierwszym krokiem do sukcesu miałoby być skolektywizowanie największych niemieckich koncernów, na przykład BMW. Drugim – pozbawienie Niemców prawa do posiadania mieszkań na wynajem. Według Kühnerta „jest nieuprawnionym modelem biznesowym” zarabiać na życie za sprawą mieszkań, z których korzystają inni ludzie. – Idąc konsekwentnie, każdy powinien posiadać maksymalnie to mieszkanie, w którym sam mieszka – powiedział dosłownie. W jego ocenie nie powinno być żadnego prywatnego wynajmu, wszystkim powinny zajmować się spółdzielnie.

Tych poglądów nie można uznać za margines polityczny. W Berlinie trwa obecnie zbiórka podpisów pod projektem ustawy, która ma na celu wywłaszczenie dużych właścicieli mieszkań. Projekt ma poparcie znacznej części środowisk lewicowych. Rzecz za możliwą uznał między innymi szef Zielonych, Robert Habeck.

Słowa Kühnerta ściągnęły na niego dużo krytyki, jednak w obronę wziął go wiceszef właściwej SPD, Ralf Stegner. SPD to partia współtworząca niemiecki rząd. Jak stwierdził Stegner, nie trzeba zgadzać się we wszystkim z szefem młodzieżówki, ale i tak jest lepiej, gdy Kühnert jest „bardziej lewicowy od SPD”, niż w przypadku młodzieżówki CDU, która jest od macierzystej partii bardziej prawicowa.

Portal „Spiegel Online” przeprowadził sondaż internetowy dotyczący poparcia tez Kühnerta. Zdecydowana większość internautów jest im przeciwna, ale zasługuje na uwagę, że prawie 24 proc. uczestników zareagowała na jego propozycje pozytywnie, a ponad 6 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

Co wy na to?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!