Wiadomości

Szef gangu przemytników ludzi skazany na sześć lat więzienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na sześć lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Warszawie Shaabana A., szefa gangu przerzucającego imigrantów z Grecji, przez Polskę do krajów Europy Zachodniej i Skandynawii. Polak pochodzenia egipskiego miał odpowiadać za werbunek w Atenach uchodźców, którzy płacili przemytnikom po kilka tysięcy euro.

Śledztwo w sprawie gangu przemytników ludzi prowadził Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Z ustaleń prokuratorów „pezetów” wynikało, że grupa działała w latach 2015-16, a na jej czele stał Shaaban A., Polak egipskiego pochodzenia. Przemytnicy werbowali chętnych w Atenach. Klientami grupy byli nielegalni imigranci, którzy dotarli do Grecji drogą morską z Turcji.

Ludzie ci pochodzili najczęściej z krajów ogarniętych wojną m.in. Syrii, Etiopii, Wybrzeża Kości Słoniowej i Afganistanu. Za kilka tysięcy euro od osoby, otrzymywali fałszywe paszporty (w tym polskie, francuskie, holenderskie) i pod opieką polskich przewodników wyruszali do Polski liniami lotniczymi. Szlakiem tym przerzucano całe rodziny.

Po dotarciu do Polski gang organizował dalszą podróż imigrantów, których przestępcy nazywali „baranami”.
,br> – Jeżeli pozwalały na to okoliczności, imigranci byli od razu kierowani do pociągów jadących do Niemiec. Często jednak najpierw trafiali do tzw. bezpiecznych miejsc, w których oczekiwali na przerzut na Zachód – wyjaśnia prok. Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

W 2016 r. na terenie Grecji zatrzymano trzech Polaków działających w opisywanym gangu. Polscy śledczy zajęli się dalszym rozpracowywaniem grupy i szybko ustalili jej skład oraz sposób działania. W ciągu kilku kolejnych lat zatrzymano osiem osób, które zostały już osądzone za przemyt ludźmi.

Shaaban A. ukrywał się i dlatego trafił przed sąd jako ostatni. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał go za winnego wszystkich czynów, o które oskarżyły go zachodniopomorskie „pezety”.

Wśród nich są m.in. założenie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym przerzutem imigrantów i kierowanie nią. Boss został skazany na karę łączną sześciu lat więzienia i 16 tys. zł grzywny.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!